Hurtowe ceny paliw w górę. Czeka nas 7 zł za litr?

stacja paliw

Wzrost cen paliw to zła informacja dla wszystkich, w tym także sadowników. Jest to istotny element kosztów produkcji. Czy jesteśmy na cenowej „górce” czy czeka nas 7 zł za litr? Zdania ekspertów są podzielone. 

Krajowe koncerny paliwowe po raz kolejny w tym tygodniu podniosły hurtowe ceny paliw. Za 1000 litrów oleju napędowego (1 metr sześcienny) musimy zapłacić w hurcie 4935 zł netto. Zatem razem z podatkiem VAT 1000 litrów kosztuje w hurcie już 6070 zł. Zatem litr to 6,07 zł. Drożejący olej napędowy to także wzrost kosztów produkcji i transportu jabłek. W dużych miastach ceny detaliczne ON już dziś osiągają 6,20 – 6,40 zł/litr.

Niestety czekają nas kolejne podwyżki na stacjach benzynowych. Jednak tam wzrosty docierają z niewielkim opóźnieniem. Drożejące paliwo jeszcze bardziej napędza inflację w kraju. Zdania analityków giełdowych co do paliw są podzielone. Część uważa, że jesteśmy właśnie na cenowej „górce”. Inni, że powinniśmy się przygotować na cenę 7 zł za litr oleju napędowego.

Aby ograniczyć wpływ wzrostów cen na przeciętnych obywateli politycy postulują obniżenie akcyzy na paliwo. Partia rządząca deklaruje, że nie jest to dobrym rozwiązaniem. Argument? Obawa przed spadkiem wpływów do budżetu.

1 KOMENTARZ

  1. Oni chyba powariowali?! Czy wiesz, że benzyna jest już po 5,40 zł?” – tak zaczynał się spot wyborczy Prawa i Sprawiedliwości z 2011. Przekonywał w nim, że państwo ma ogromny wpływ na ceny paliw, że wystarczy trochę politycznej odwagi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here