Idared deserowy i na obieranie – minimalne różnice cenowe

Idared

Popyt na Idareda jest obecnie na bardzo niskim poziomie, jeśli mówimy o sprzedaży jabłek deserowych na sortowanie. Większość ofert zakupu nie jest obecnie zbyt atrakcyjna.

Zacznijmy od stawek, jakie mniejsi przetwórcy oferują za jabłka na obieranie. W przypadku Idareda są to oferty od 0,95 do 1,00 zł/kg. Wzrosty w tym segmencie były w ciągu ostatnich tygodni stymulowane przez wzrosty cen jabłek przemysłowych do produkcji soków i koncentratu.

Z kolei stawki za jabłka na obieranie również zazwyczaj stymulują stawki za jabłka deserowe. W tym wypadku warunkiem jest popyt, który w przypadku Idareda nie jest duży. W związku z tym oferty prywatnych sortowni i grup są tylko nieznacznie wyższe od tych za „obierkę”. 

Ile oferują sortownie? Spotkamy się z nielicznymi ofertami zakupu na sortowanie po 1,30 zł za owoce powyżej 70 mm. Przy takich samych wymaganiach średnicy i wysokim wybarwieniu można również otrzymać 1,20 zł za każdy kilogram w skrzyni. Zatem druga oferta jest bezsprzecznie lepsza.

Z drugiej strony są to stawki jedynie symbolicznie wyższe od tego, co oferują przetwórcy. Można również powiedzieć, że 20 groszy różnicy na kilogramie to minimum, żeby sadownicy zdecydowali się na sprzedaż Idareda grupie czy sortowni. Jest bardzo prawdopodobne, że w sytuacji, gdy jabłka przemysłowe kosztowałyby dziś nie ponad 0,80, a 0,50 zł/kg to ceny za Idareda na sortowanie również byłyby nieco niższe. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here