Idared. Przetwórnia? Sortownia? Czy inny kanał zbytu?

idared w Polsce

Co aktualnie zrobić z Idaredem? Sprzedać do przetwórstwa czy na sortowanie za 60 – 70 gr od 70 do 90 mm? A może lepiej poczekać? Nasz czytelnik znalazł (jego zdaniem) najlepszą ofertę w tym momencie i zdecydował się sprzedać jabłka.

Sprzedaż do przetwórstwa to dziś maksymalnie 0,52 zł za kilogram netto. Wraz ze zwrotem zryczałtowanego podatku VAT (+ 6,5% ceny netto) daje to 0,55 zł za kilogram. W okresie noworocznym pracują nieliczne przetwórnie. Większość pośredników również nie skupuje jabłek. Zatem popyt jest chwilowo na dosyć niskim poziomie.

Nasz rozmówca rozważał także sprzedaż partii na sortowanie. Niemniej w tym wypadku najwyższa oferta, jaką otrzymał to 0,70 zł za kilogram. Dotyczy ona jabłek od 70 do 90 mm średnicy. Średnia stawka za kilogram z całej partii będzie jednak zdecydowanie niższa. Po zebraniu opinii od znajomych sadowników zdecydował się na 3 opcję, która jego zdaniem jest najkorzystniejsza.

Kupujący jest zainteresowany Idaredem i płaci za każdy kilogram w skrzyni. Cena netto za kilogram dobrze wybarwionych jabłek to 0,60 zł netto. Zatem jest to cena wyższa niż w przypadku sprzedaży jabłek do przetwórstwa i jednocześnie nieosiągalna w przypadku sprzedaży na sortowanie.

Niestety nadal mówimy o cenach nie dających zwrotu poniesionych kosztów. Niemniej nasz rozmówca zwraca uwagę, że gdy sprzedajemy jabłka należy starannie szukać najlepszych ofert, dopytywać się dokładnie o warunki współpracy i oczekiwać szybkich płatności, najlepiej tych gotówkowych. Chociaż i w tym przypadku była możliwość otrzymania zapłaty w gotówce to sadownik zdecydował się na fakturę VAT RR, ponieważ ma zaufanie do firmy, z którą współpracuję od lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here