Idared: zrównały się ceny na sortowanie i obieranie

Idared

Zbiory Idareda będą zdaniem większości sadowników mniejsze niż ubiegłoroczne. Niestety, nie ma to odzwierciedlenia w cenach jabłek. Obecnie dochodzi do niezwykle ciekawej sytuacji. Oferty kupna na obieranie zrównały się z ofertami niektórych grup producenckich po sortowaniu powyżej 70 mm. Warto zwrócić uwagę, która forma sprzedaży jest najbardziej atrakcyjna z punktu widzenia producenta.

Przedwczoraj informowaliśmy o rozpoczęciu zbiorów Idareda, którym towarzyszą niskie ceny. Idared – zbiory rozpoczęte. Jakie ceny? Zwracaliśmy uwagę na to, że w niektórych grupach producenckich ceny po sortowaniu spadły poniżej złotówki za kilogram. Warto dodać po raz kolejny, że przy nieco niższej jakości, średnia cena całej partii jabłek spada do 0,85 czy 0,80 zł za kilogram.

To z kolei mniej niż obecnie oferują kupujący z przeznaczeniem na przechowanie. W tym wypadku ceny w zdecydowanej większości wynoszą 1,00 zł za kilogram. Grupy producenckie płacą od 0,90 do 1,00 zł za kilogram po sortowaniu za jabłka od 80 do 95 milimetrów średnicy. Pojawiają się również oferty kupna Idareda na obieranie również po 0,90 zł za kilogram.

Obecnie na rynku możemy zaobserwować niezwykle ciekawą sytuację. Ceny w przypadku wspomnianych trzech form transakcji kupna-sprzedaży są niemal identyczne. Zdecydowanie różni się jednak w przypadku każdej z nich rachunek ekonomiczny z punktu widzenia sadownika.

Jeśli sadownik z jakiś powodów nie może zaoferować jabłek najwyższej jakości, to zdecydowanie najlepszym wyjściem jest sprzedaż na obieranie. Jeśli ten sam producent zdecydował by się na sprzedaż na sortowanie uzyskałby bez wątpienia ostatecznie mniejszą sumę pieniędzy. Jeśli natomiast możemy zaoferować bardzo dobrą jakość, lepiej pokusić się o sprzedaż za wagę w skrzyni. Wówczas możemy uzyskać maksymalnie 1,10 zł za kilogram. Takie sytuacje zdarzają się w sadownictwie stosunkowo rzadko, dlatego warto zwrócić uwagę na rachunek ekonomiczny i uważnie obserwować oferty kupna zanim zapadnie decyzja o sprzedaży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności