Ile kosztuje „deser” i „przemysł” w Mołdawii?

jabłka przemysłowe

Sytuacja na rynku jabłek przemysłowych i deserowych w Mołdawii prezentuje się podobnie jak w Polsce. Część jabłek deserowych zamiast do chłodni, trafia do przetwórni. Jak kształtują się ceny?

Ile kosztują jabłka Mołdawii? Na zakładach przetwórczych obowiązują aktualnie (po przeliczeniu) ceny od 0,47 do 0,50 zł za kilogram brutto. Zatem biorąc pod uwagę niższe koszty produkcji są bardziej atrakcyjne niż aktualne stawki w Polsce.

Co ciekawe w Mołdawii ceny wzrosły od początku sezonu skupu. W sierpniu kilogram „przemysłu” kosztował zaledwie 0,35 – 0,36 zł na zakładach brutto. W Polsce obserwujemy odwrotny trend. Z początkowych 0,50 zł/kg, jakie oferowana za jabłka z „przerywki” ceny spadły lokalnie nawet poniżej 0,30 zł/kg.

Jeśli chodzi o ceny jabłek deserowych to są one obecnie porównywalne do tych, które uzyskują sadownicy w Polsce. Najpopularniejsze odmiany kosztują od 3,00 do 4,00 lei/kg, czyli od 0,75 do 1,00 zł/kg. Niemniej, biorąc pod uwagę koszty produkcji, z punktu widzenia producenta są one również nieco bardziej atrakcyjne od cen w Polsce.

Od połowy października przed przetwórniami w Mołdawii widoczne są kolejki aut z jabłkami przemysłowymi. Początkowo sądzono, że szczyt dostaw, a tym samymi szczyt przetwórstwa zakończy się wraz z pierwszym tygodniem listopada. Dziś wiadomo, że potrwa co najmniej dwa, trzy tygodnie dłużej.

W porównaniu do Polski mówimy o „niewielkich” ilościach. Tamtejsi przetwórcy szacują, że ostatecznie w tym sezonie do zakładów trafi maksymalnie 200 tysięcy ton jabłek. Jest to mniej niż jedna dziesiąta spodziewanego wolumenu surowca, który trafi do firm przetwarzających jabłka w Polsce.

źródło: east-fruit.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here