Ile kosztuje schłodzenie Gali? Ile zapłacimy za pierwsze miesiące przechowywania jabłek? Marcin Piesiewicz przygotował dla nas ciekawe wyliczenia.
Ile kosztowało sadowników schłodzenie Gali?
– Pierwsze doświadczenie, które warto opisać, wykonano we Włoszech. Zużycie energii elektrycznej dla komory z 210 tonami Gali przechowywanymi przez 1,5 miesiąca w temperaturze 1,5°C wyniosło około 14 tys. kWh – wyjaśnia M. Piesiewicz. Przy cenie 60 groszy za kWh daje to około 10 tysięcy złotych. Jeśli cena energii elektrycznej wzrośnie do 1,6 zł, koszt wyniesie około 20 tysięcy złotych za 1,5 miesiąca, czyli około 10 groszy na kilogram.
Jego zdaniem w Polsce schłodzenie owoców kosztuje więcej niż 10 groszy na kilogram. Ocenia je raczej na 12-15 groszy, uwzględniając amortyzację urządzeń. Schładzanie owoców trwa około 6 tygodni, co daje zużycie energii na poziomie 70 kWh na tonę.
Ile będzie kosztowało nas przechowywanie jabłek w kolejnych miesiącach?
Kolejne ciekawe wyliczenie już z polskiego „podwórka” – zużycie energii w komorach chłodniczych o pojemności 550 m³ i mieszczących około 430 skrzyń. Wyliczenie pochodzi sprzed dwóch lat, kiedy ceny energii wzrosły.
Komora była załadowywana od 15 września, a drugą uruchomiono 27 września. We wrześniu zużycie energii wyniosło prawie 2000 kWh. Tutaj warto mieć na uwadze, że nie mówimy o pełnym miesiącu. W ciągu zaledwie 15 dni zużycie energii było bardzo duże głównie dla pierwszej komory… W tym roku komory chłodnicze uruchamiane były już w trzeciej dekadzie sierpnia, więc zarówno koszty, jak i czas przechowywania będą większe.
W tym przypadku komory chłodnicze zostały wykonane przez profesjonalną firmę, więc gospodarstwo płaci mniej za energię dzięki odpowiedniemu doborowi urządzeń. Niemniej, już październiku zużycie energii wyniosło prawie 4500 kWh dla dwóch komór (łącznie 860 skrzyń). W listopadzie owoce były już schłodzone i zużycie spadło do 2500 kWh. Podobnie było w grudniu.
– Najwięcej kosztuje start podczas załadunku. Jeśli ktoś pyta o koszty przechowania w perspektywie miesięcy, to za pierwsze miesiące trzeba liczyć dwa razy więcej ze względu na wysokie zużycie energii na początku przechowywania, która wykorzystywana jest na schłodzenie owoców. Tym bardziej w roku takim jak ten, kiedy komory uruchamialiśmy w sierpniu przy rekordowych upałach – opisuje M. Piesiewicz.
Szczegółowe wyliczenia w tabeli poniżej: