Ile powinny kosztować drzewka jabłoni?

drzewka jabłoni

10zł? 15zł? 20zł? Ile powinno kosztować jedno drzewko jabłoni? Niezależnie od odpowiedzi ograniczenie produkcji materiału szkółkarskiego najniższej jakości jest w interesie branży sadowniczej. 

Trudno odpowiedzieć wprost na tytułowe pytanie. Niemniej szkółkarze, z którymi rozmawialiśmy odpowiadają „dostatecznie dużo”. Najczęściej pojawiają się kwoty około 15 zł za sztukę. Ale warto również zapytać, jakie korzyści będą wynikały z mniejszej dostępności i wyższych cen materiału szkółkarskiego?

Ceny drzewek na rynku są bardzo zróżnicowane. Nie ulega wątpliwości, że tanie drzewka w istotny sposób przyczyniają się do zbyt dużej produkcji jabłek w kraju. Duże ilości tanich drzewek na rynku to także brak kontroli nasadzeń i brak wiarygodnych statystyk. Nierzadko to również kradzież własności intelektualnej ich hodowców.

Jak w przypadku wielu przedmiotów nie koniecznie dbamy o rzeczy tanie. Tak samo jest  z drzewkami. Zupełnie inaczej będziemy dbali o hektar sadu z drzewek po 5 zł, a inaczej za ten sam hektar z drzewek po 15 zł. Takie nasadzenie bez wątpienia otrzyma pełniejszą ochronę. Większa inwestycja to równocześnie lepiej przemyślana inwestycja. Jednak nie można także przesadzać. Drzewka nie mogą być przesadnie drogie.

Jeśli wyeliminujemy nielegalną produkcję drzewek jabłoni to automatycznie z rynku zniknie najtańszy materiał szkółkarski najniższej jakości. Produkcja kwalifikowanego materiału nie jest tania. Można zatem również powiedzieć o nierównej konkurencji między szkółkarzami. Część sadowników ma podobne zdanie i z biegiem lat przybywa jego zwolenników. Drzewka powinny być drogie, ponieważ dzięki temu zasadzenie nowego sadu będzie dobrze przemyślaną decyzją.

Każdy kij ma dwa końce. Ograniczenie produkcji drzewek w Polsce to także odebranie dochodu jakiejś grupie osób, które się z tej (w pewnej części nielegalnej) produkcji utrzymują. W zamian dostajemy ograniczenie nasadzeń, możliwości planowania produkcji oraz dokładniejsze statystyki struktury odmianowej.

2 KOMENTARZE

    • A może chodzi i pieniądze i mniejsze nakład pracy ? Po co robić dwa trzy razy więcej jak tyle samo można zarobić za mniej ? Pamiętajcie kij ma dwa końce jak będzie drogo sprowadzi się z zagranicy ..I zamiast zysku będzie plajta ..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here