Ile za jabłka oczekują sadownicy?

golden delicious

Zdecydowanie częściej mówimy o cenach zakupu jabłek deserowych. Warto zbadać rynek z drugiej strony, żeby prześledzić, ile za jabłka oczekują sadownicy.

Zasadnicza różnica między dwiema stronami transakcji jest taka, że cenniki grup producenckich są niemalże identyczne. W każdym z tygodni notujemy różnice na poziomie maksymalnie 30 groszy na kilogramie. Natomiast oferty sprzedaży są zdecydowanie bardziej zróżnicowane. W przypadku każdej z popularnych odmian różnica w wyjściowych cenach wynosi przeważnie 50 groszy.

Jeśli chodzi o informowanie o cenach to w przypadku podmiotów kupujących zdecydowanie brakuje transparentności. Są nieliczne wyjątki, które są w mniejszości. O jednym z nich pisaliśmy w artykule: Transparentność i najlepsza oferta zakupu Red Jonaprinca O cenach, zdecydowanie częściej informują w ogłoszeniach sadownicy. Niemniej i w tym wypadku nie wszyscy informują kupców, jakich stawek oczekują za swoje jabłka.

Pamiętajmy, że cena zawsze musi wychodzić od producenta. Ci, którzy nie potrafią liczyć i będą sprzedawać poniżej kosztów szybciej zbankrutują z korzyścią dla pozostałych. Niemniej to sadownik-producent powinien wychodzić z ceną. Dopiero rynek zdecyduje czy uda mu się po takiej cenie sprzedać.

Wśród ofert sprzedaży dominuje Szampion, Ligol Red Jonaprince i Idared. Zdecydowanie najmniej jest chętnych na sprzedaż Gali i Goldena Deliciousa. Stawki są podawane za wagę w skrzyni. Zatem oferty sprzedaży (na 100 przykładach) prezentują się następująco:

Szampion             1,00 – 1,30 zł/kg

Ligol                     0,70 – 1,20 zł/kg

Gala                     1,60 – 2,30 zł/kg

Red Jonaprince      0,70 – 1,30 zł/kg

Idared                  0,55 – 0,70 zł/kg

Lobo/Cortland       1,50 – 2,00 zł/kg

Golden Delicious   1,30 – 1,70 zł/kg

Jonagored            0,80 – 1,00 zł/kg

Boskoop              1,40 – 1,70 zł/kg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here