Instalacja zraszania przeciwprzymrozkowego – praktyczne wskazówki

przymrozki, mozliwość wystapienia

Według prognoz pogody w Święta wystąpią przymrozki. Postęp wegetacji jest zróżnicowany, ale na tych kwaterach, gdzie będą już rozchylone pąki, które są bardziej wrażliwe na mróz, powinniśmy przygotować się do ochrony.

Jeśli przymrozek wystąpi w noc suchą, próg możliwości wystąpienia szkód na różnych odmianach jabłoni będzie już przy -2 stopni Celsjusza. Pamiętajmy, że połączenie stosunkowo niewielkiej ilości liści i wiatru utrudnia nawadnianie. Jeśli w takiej sytuacji nawadnianie rozpocznie się dopiero przy -1 lub -1,5 stopnia, nastąpi duże uszkodzenie liści. Wiatr zawsze powoduje większe uszkodzenia liści niż nawadnianie podczas przymrozku bez wiatru. Nawadnianie podczas wiatru jest możliwe, ale będzie więcej uszkodzeń na obrzeżach kwater.

Pamiętajmy, aby instalację włączyć zanim temperatura spadnie do 0 stopni. Spóźnione rozpoczęcie będzie w tym przypadku niekorzystne, a nawet może spowodować większe szkody. Pamiętajmy, że przy wietrze nie powinniśmy stosować zbyt wysokiego ciśnienia, powyżej 3,5 bara krople są bardzo drobne i ulegają dużemu znoszeniu. Dlatego starajmy się utrzymywać na zraszaczu minimum 3 bary, a maksimum 3,5 bara.

Po przymrozku instalacje możemy wyłączyć gdy temperatura wzrośnie powyżej 0 stopni.

oprac. Marcin Piesiewicz, zespół SAD24.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here