Intensywne opady to ryzyko pękania czereśni

pękające czereśnie

Wyczekiwany deszcz niesie dziś zagrożenie dla plantacji truskawek, ale także dla wybranych odmian czereśni. Sadownicy obawiają się pękania owoców.

Rozpoczyna się szczyt sezonu czereśniowego

Sadownicy od kilku tygodni z utęsknieniem wyczekiwali opadów deszczu. Te wreszcie nadeszły, jednak w ostatnich dniach, lokalnie, były one bardzo intensywne. W związku z tym obserwujemy intensywny rozwój chorób grzybowych na plantacjach truskawki. Ryzyko dotyczy także czereśni, konkretne odmiany mogą zacząć pękać…

Sadownicy, którzy specjalizują się w uprawie czereśni podkreślają, że opady przypadły na moment dojrzewania Summita i tuż przed dojrzewaniem Techlovana i Carmen. Odmiany te, razem z Burlatem i Kasandrą są najbardziej podatne na pękanie po intensywnych opadach deszczu. Krótko mówiąc dziś największe ryzyko dotyczy miękkich odmian. Inaczej jest z Kordią i Reginą, które dopiero zaczynają się „zapalać” na najcieplejszych stanowiskach. Poza tym są to odmiany znacznie bardziej odporne na pękanie.

Duże opady w zagłębiu grójeckim

Spójrzmy na sumę opadów z ostatnich 48 godzin. Wyróżnia się na niej przede wszystkim Małopolska z sumami powyżej 50 litrów na każdy metr kwadratowy. Są także mniejsze rejony, gdzie deszcze były niemal równie intensywne. Wśród nich jest część zagłębia grójeckiego. Jak widzimy, stacja IMGW w Dąbrówce Starej (gmina Błędów) naliczyła w ostatnich dwóch dobach opad rzędu 45 litrów na metr kwadratowy.

Chociaż do pełnej dojrzałości Summita potrzebujemy jeszcze kilku dni to część sadowników już teraz decyduje się na zbiory. Decyzja nie jest podyktowana chęcią sprzedaży po najwyższej cenie na rynku hurtowym, lecz właśnie obawą przed masowym pękaniem owoców.

opady
źródło: www.hydro.imgw.pl

Nie zapominajmy również o szeregu czynników, które zdecydują o skali zjawiska. Po cechach odmiany będzie to nawodnienie i nawożenie. W kwaterach nie nawadnianych pękanie występuje w zdecydowanie większej skali. Z kolei ograniczymy zjawisko, gdy nasze drzewa były odpowiednio nawożone wapniem i krzemem. Niemniej doraźne działania po intensywnych opadach nie dadzą tego samego efektu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here