Iran i Turcja?

jabłka w kartonach

Nie Ukraina czy Serbia. Zdaniem wielu ekspertów To Iran i Turcja mogą w przyszłości stanowić największą konkurencję na międzynarodowym rynku jabłek.

Chociaż Iran to kraj, który kojarzy nam się przede wszystkim z kulturą arabską to nie zapominajmy o produkcji jabłek. Bowiem produkcja i eksport jabłek z Iranu rosną z roku na rok. W zakończonym sezonie 2021/21 było to 884 000 ton. Potencjał produkcyjny kraju przekracza 4 miliony ton jabłek rocznie.

Chociaż pod względem wartości Iran wyeksportował najwięcej jabłek do Iraku, Rosji i Afganistanu to należy pamiętać o położeniu kraju. Z Iranu można znacznie taniej transportować jabłka do krajów Zatoki Perskiej. Możliwy jest także transport lądowy do Indii, które są ogromnym rynkiem zbytu. znacznie bliżej i taniej jest eksportować jabłka na perspektywiczne rynki południowo-wschodniej Azji jak Wietnam, Tajwan, Indonezja czy Malezja.

Zdaniem wielu ekspertów to właśnie Iran, obok Turcji może w najbliższych latach stanowić coraz większą konkurencję dla naszej produkcji jabłek. Rosnąca produkcja, tańszy i szybszy transport na chłonne azjatyckie rynki mogą być przysłowiowym „asem w rękawie” Iranu i Turcji. O Turcji pisaliśmy w artykule Zbiory Gali w Turcji już za 3 tygodnie

źródło: en.eghtesadonline.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here