Jabłek w Belgii coraz mniej, ale sprzedaż wyhamowała

jabłka w chłdoniach w Belgii

Dynamika sprzedaży jabłek w Belgii w grudniu nieco wyhamowała. Niemniej zapasy są nadal o ponad 1/3 niższe niż w ubiegłym roku.

W niedawnym artykule o zmagazynowanych w Belgii jabłkach informowaliśmy, że jeśli tempo sprzedaży w Belgii się utrzyma, to kraj ten będzie pierwszym znaczącym producentem zmuszonym do importowania jabłek deserowych: Komu w Europie najszybciej skończą się jabłka?

WAPA informowała, że 1 grudnia 2020 w belgijskich chłodniach było 91 000 ton jabłek. Według danych VBT (belgijskie stowarzyszenie aukcji ogrodniczych) na dzień 1 stycznia w belgijskich chłodniach zmagazynowanych jest 79 000 ton owoców.

Od pierwszego grudnia do pierwszego stycznia z belgijskich chłodni ubyło 12 000 ton jabłek. Jednocześnie zapasy gruszek są wyższe niż w ubiegłych latach. 1 stycznia 2021 roku były o 36,4% wyższe niż rok temu i wyniosły prawie 238 tys. ton.

Jak widzimy na grafice, wraz początkiem roku w chłodniach było o połowę mniej Goldena Deliciousa, niż w ubiegłym roku. Więcej w chłodniach jest z kolei Boskoopa i odmian klubowych.

belgia zapasy jabłek 1 stycznia 2021

 

Źródło: VBT.be

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here