Jabłka przemysłowe – ceny nieco wzrosły, na rynku „luźniej”

jablka przemysłowe

Koniec pierwszej dekady listopada przynosi wyraźnie mniejszą podaż surowca dla przetwórstwa. Ceny skupu nieznacznie wzrosły. Możemy również zaobserwować nieco wyższy popyt na słodkie odmiany do produkcji musów i przecierów.

Na punktach skupu w zagłębiu grójeckim często spotkamy się z ceną 0,24 – 0,25 zł/kg. Na Powiślu Lubelskim i w zagłębiu sandomierskim dominuje stawka 0,23 – 0,25 zł/kg. Za ilości całosamochodowe można otrzymać maksymalnie 0,28 zł/kg. Oczywiście wzrosty na skupach wynikają ze wzrostów cen zakupu na zakładach przetwórczych. Najwyższa potwierdzona przez nas cena zbytu to 0,32 zł/kg.

Ponadto możemy osobno sprzedać słodkie odmiany do produkcji przecierów czy musów po wyższych cenach. Oferty kupna Szampiona czy odmian z grupy Jonagolda na ten cel wynoszą 0,30 – 0,32 zł/kg. O kilka gorszy droższy jest Golden Delicious. Ceny kształtują się od 0,35 do 0,38 zł/kg

Na punktach skupu w zagłębiach sadowniczych nie ma już kolejek. Handel przebiega znacznie bardziej płynnie niż w październiku. Na przetwórniach nie ma również problemów z awizacjami czy problemów z przyjęciem surowca. Tegoroczne zbiory można uznać za zakończone. W związku z tym skończyły się dostawy jabłek przemysłowych bezpośrednio z sadów. Sprzedawane są owoce zmagazynowane w gospodarstwach (których powoli ubywa) oraz te odrzucone od sortowania jabłek deserowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here