Jabłka przemysłowe – kolejne wzrosty cen. Co z deserem?

ceny jabłek przemysłowych 2020

Nowy tydzień przynosi dobre informacje, jeśli chodzi o jabłka przemysłowe. Trend wzrostowy od stycznia jest bardzo wyraźny. Sadownicy wypatrują jednak wzrostów cen jabłek deserowych.

Od wtorkowego poranka przybywa ofert zakupu jabłek przemysłowych po 0,65 zł za kilogram. Oznacza to, że wraz ze zwrotem zryczałtowanego podatku VAT sadownik otrzyma za każdy kilogram 0,69 zł za kilogram. Potwierdziły się więc informacje o nadchodzących wzrostach cen, o których informowaliśmy w ubiegłym tygodniu. 

Spójrzmy na wykres (uśrednionej) ceny jabłek przemysłowych od 1 sierpnia ubiegłego roku. Tradycyjnie, najniższe ceny były notowane w szczycie dostaw surowca. Była to druga połowa października i pierwsza połowa listopada. Wówczas na wielu punktach skupu cena spadła poniżej 0,20 zł za kilogram.ceny jabłek przemysłowych

Wyraźny trend wzrostowy z kolei notujemy od drugiej połowy stycznia do chwili obecnej. Wzrostowi sprzyja dobra koniunktura na rynku koncentratu jabłkowego oraz kurs dolara i euro do złotówki. Wzrosty cen zakupu większości jabłek deserowych w marcu zawdzięczamy wyłącznie rosnącym cenom jabłek przemysłowych

Dzisiejsze wzrosty, to kolejny impuls do wzrostów cen jabłek deserowych. Aby stawki oferowane za jabłka na sortowanie rekompensowały straty przechowalnicze oraz aby średnia cena była wyraźnie wyższa niż wspomniana cena brutto, to muszą one wynosić co najmniej 1,00 zł za kilogram i więcej. Oczywiście stawka ta nie jest pokrywa z nadwyżką kosztów produkcji i przechowania do kwietnia. Niemniej jest dziś swego rodzaju minimum, aby sadownicy w ogóle zdecydowali się na sprzedaż jabłek sortowni lub grupie producenckiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here