Jabłka przemysłowe: krótka przerwa w handlu i produkcji

jabłka przemysłowe

Na rynku jabłek przemysłowych obecnie niewiele się dzieje. Ceny skupu nieznacznie spadły. Większość firm operujących w branży wznowi działalność po przerwie świątecznej w nowym roku.

Za całą ciężarówkę „suchego przemysłu” można dziś dostać 0,51 – 0,53 zł/kg netto. Sadownicy otrzymują zatem 0,54 – 0,56 zł za kilogram brutto. Niemniej większość punktów skupu nie prowadzi działalności do początku nowego roku. Produkcję prowadzą nieliczne przetwórnie w kraju.

Równocześnie z rynku docierają sprzeczne informacje. Dowiadujemy się o stałym, wysokim zapotrzebowaniu na koncentrat jabłkowy zarówno ze strony odbiorców z Europy zachodniej, a także tych z rodzimego rynku. Stabilne są ceny zagęszczonego soku jabłkowego w USA. Nie słabnie popyt na sok NFC ze strony niemieckich odbiorców.

Jest jeszcze druga strona medalu. Pomimo (bardziej niż) zadowalającego popytu mamy kwestie związane z pandemią. Zerwane łańcuchy dostaw, obostrzenia i opóźnienia w transporcie. Setkom firm transportowych w Europie doskwiera niedobór kierowców zawodowych. Brakuje kontenerów w transporcie morskim. Są to zagadnienia ograniczające nasz potencjał eksportowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here