Jabłka przemysłowe na Węgrzech. Stawki identyczne niezależnie od zakładu

jabłka przemysłowe ceny

Jakiś czas temu informowaliśmy o niskich cenach jabłek przemysłowych na Węgrzech. Tamtejsi sadownicy otwarcie krytykowali zaproponowane stawki. Jak dziś wygląda sytuacja na węgierskim rynku jabłek przemysłowych?

Podobnie jak w Polsce, również na Węgrzech ceny skupu są identyczne bez względu na rejon kraju i firmę przetwórczą. W związku z tym, trzech największychgraczy na rynku (Döhler, Austria Juice i RAUCH) kupują surowiec po 40 forintów, czyli 0,46 zł/kg. 

Na takim samym poziomie są również ceny skupu w przypadku umów długoterminowych na dostawy surowca. Wówczas kilogram jest skupowany po 42 forinty – 0,49 zł/kg. Niezależnie od zakładu takie same są również ceny skupu ekologicznych jabłek przemysłowych. Kilogram kosztuje 55 forintów, czyli 0,64 zł/kg.

Od momentu rozpoczęcia skupu i przetwórstwa ceny nieco wzrosły. Dziś są na takim samym poziomie jak w Polsce. Węgierscy sadownicy skierują w tym roku do przetwórstwa większy odsetek zbiorów niż zazwyczaj. Przyczyną jest dotkliwa susza, a co za tym idzie nieco niższa jakość i wielkość jabłek. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here