Jabłka przemysłowe osiągnęły cenę 0,50 zł/kg

jablka przemysłowe

Kolejne dni grudnia mijają, a ceny jabłek przemysłowych dalej powoli rosną. Na tym rynku dawno nie mieliśmy do czynienia z taką sytuacją w grudniu.

Zacznijmy od cyfr. Za całosamochodowe ilościowe jabłek przemysłowych dostaniemy dziś nawet 0,50 złotego za kilogram. Takie ceny obowiązują w przypadku „suchego przemysłu”. Niemniej również za jabłka przemysłowe nieco gorszej jakości można otrzymać powyższą cenę. Chociaż większość kupujących oferuję 0,47 – 0,48 zł za kilogram to przy większych ilościach bez problemu można wynegocjować 0,50 zł za kilogram.

Niezależnie od sezonu czy sytuacji rynkowej branża przetwórcza nigdy wprost nie informuje o dużym zapotrzebowaniu na surowiec. Niemniej obecny popyt jest faktem nie do podważenia. Sytuacja, która ma miejsce na rynku mniej więcej od miesiąca udowadnia, że zawyżone prognozy zbiorów nie służą nikomu – w tym przetwórcom. Informacje o wysokich zbiorach powielane w trakcie sezonu sprawiły, że prawie wszyscy w nie uwierzyli. Jak się okazało podaż jabłek przemysłowych zaczęła bardzo szybko spadać już na początku listopada. Stąd widoczna presja zakupowa zakładów, która objawia się wzrostem cen.

W przypadku jabłek na obieranie notujemy bardzo dużą rozbieżność cen zakupu. Pośrednicy i mniejsze przedsiębiorstwa oferują ceny równe bądź o symboliczne 5 – 10 groszy wyższe niż w przypadku suchego przemysłu (0,50 – 0,55 zł/kg). Większe zakłady oferują wyższe ceny. Przetwórnia w miejscowości Łopatki w województwie lubelskim tradycyjnie ma najlepszą ofertę zakupu jabłek na obieranie. W tym wypadku jest to 1,00 zł/kg Goldena Deliciousa. W ostatnim artykule o jabłkach na obieranie również ten zakład oferował najwyższą cenę na rynku. Było to wówczas 0,70 zł/kg w porównaniu ze stawkami rzędu 0,35 – 0,45 zł za kilogram.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here