Jabłka przemysłowe – po raz kolejny z rynku docierają sprzeczne informacje

sypanie

W ostatnich tygodniach z powodu sytuacji rynkowej duże ilości jabłek deserowych trafiały do przetwórstwa. Jeśli chodzi o cenę, od dłuższego czasu jest stabilna. Obecnie z rynku docierają sprzeczne sygnały.

Ceny jabłek przemysłowych od dłuższego czasu utrzymują się na poziomie ponad 0,50 zł za kilogram. Dziś maksymalna potwierdzona przez nas cena to 0,54 zł/kg. Dotyczy ona co najmniej 20 ton „suchego przemysłu”. Dominują jednak stawki 0,52 – 0,53 zł/kg. Golden Delicious na przeciery to dziś maksymalnie 0,65 zł/kg.

W ostatnich tygodniach do przetwórstwa trafiły dziesiątki tysięcy ton przechowywanych jabłek deserowych. Firmy pośredniczące w handlu informują, że auta były codziennie wysyłane do gospodarstw przede wszystkim po jabłka z chłodni ze standardową atmosferą. Fakt, że ceny były bardzo stabilne od początku 2022 dowodzi popytu ze strony branży przetwórczej. Zdaniem przedsiębiorców zajmujących się handlem dziś już chętnych do sprzedaży zawartości swoich chłodni sadowników jest znacznie mniej. Mniej jest też surowca na zakładach. Zatem znając realia tego rynku w Polsce można przypuszczać, że informacje o obniżkach to działanie mające na celu zwiększyć dostawy surowca.

Osoby odpowiedzialne za zakupy na zakładach przetwórczych w ostatnich dniach informują dostawców o nadchodzących obniżkach. Kilka zakładów ma wstrzymać się z produkcją na jakiś czas. W jednym z zakładów dotarliśmy jednak do informacji, że popyt jest na tyle duży, że ceny mają wzrosnąć…

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here