Jabłka przemysłowe. Popyt nie słabnie, ile w tym sezonie zapłacą za jabłka przetwórcy?

suchy przemysł

Nie słabnie popyt na jabłka przemysłowe, ale te nieco wyższej jakości. To efekt dużych zakupów przedsiębiorców z zachodniej Europy. Przymrozki sprawiły, że jabłek w tym sezonie będzie w Polsce znacznie mniej, ale jakie będą ceny?

Aktualne ceny jabłek przemysłowych – 13.05.2024

O wzrostach cen jabłek przemysłowych na rynku informowaliśmy już przed tygodniem. Popyt nie słabnie i jest to zasługa przetwórców z zachodniej Europy.

Jabłka na soki, musy i przeciery, czyli popularny „suchy przemysł” można sprzedać dziś po 1,00 – 1,05 zł/kg netto (1,07 – 1,12 zł/kg brutto). To wyraźny wzrost względem obowiązujących przez wiele tygodni stawek na poziomie 0,90 zł/kg. Nieduże ilości surowca z sortowni odbierają krajowe zakłady.

Równie wysoki popyt dotyczy jabłek na obieranie. Ligol, Jonagored, a przede wszystkim Idared to odmiany poszukiwane przez kupujących. Stawki również w tym przypadku systematycznie rosły. Obecnie są dość zróżnicowane i wahają się od 1,20 do 1,40 zł/kg netto (1,28 – 1,49 zł/kg). Owoce w większości trafiają na zachód Europy.

jabłka przemysłoweIle przetwórcy zapłacą za jabłka przemysłowe w tym sezonie?

Jak wiemy, ceny jabłek przemysłowych w Polsce nie zależą od sytuacji na międzynarodowym rynku, a przede wszystkim od podaży w Polsce. Poprzednie sezony doskonale to udowodniły. Najdobitniejszym przykładem jest sezon 2018/2019, w którym byliśmy największym producentem koncentratu jabłkowego na świecie, a krajowy sadownicy w wyniku rekordowych zbiorów otrzymywali słynne już 0,08 zł/kg…

Za powtórką cen z ubiegłego sezonu, a także prawdopodobieństwem wyższych stawek świadczą przede wszystkim:

  • znacznie niższe zbiory jabłek w kraju w porównaniu z ubiegłym rokiem, co będzie efektem przymrozków
  • brak „ceny zimowej” na zakładach przetwórczych od początku 2024 roku
  • wyjątkowo stabilne, jak na polskie realia, ceny skupu w całym sezonie 2023/24
  • rekordowy popyt na jabłka przemysłowe w kwietniu i maju ze strony zachodnioeuropejskich przetwórców

Produkcja w Chinach oraz zapasy soku i koncentratu

Istotny wpływ na jesienne ceny będą miały zbiory jabłek w Chinach i tamtejsza produkcja koncentratu. Niestety nie mamy jeszcze dokładnych informacji na temat sytuacji w Chinach, które są największym na świecie producentem jabłek i koncentratu jabłkowego.

Zapewne wielu sadowników pomyśli w tym miejscu również o stanie zapasów soku i koncentratu w przetwórniach przed nowym sezonem. Niestety, takich informacji nie ma na razie nikt poza samymi przetwórcami. Niemniej dokładna analiza ostatnich lat na rynku przetwórczym każe stwierdzić, że krajowe zapasy również nie będą miały istotnego wpływu na rynek.

Przypomnijmy sobie połowę roku 2008 czy 2018, gdy w przetwórniach były jedynie zakontraktowane przez odbiorców produkty przetworzone, a na rynku notowano niedobory koncentratu. Nie wpłynęło to pozytywnie na ceny skupu jesienią 2008 i 2018. Zatem należy po raz kolejny podkreślić, że czynnikiem w największym stopniu wpływającym na ceny skupu jabłek przemysłowych w Polsce była i jest lokalna podaż surowca. Ta będzie w tym sezonie znacznie mniejsza.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here