Jabłka w cenie 20 zł/kg – tak, ale z Hiszpanii

gala royal

Okazuje się, że w polskich sklepach można znaleźć jabłka w cenie przewyższającej 20 zł/kg. Jest to ekologiczna Gala Royal. Wyprodukowana w Hiszpanii. 

Dyskutowaliśmy ostatnio o cenach jabłek w marketach. Jak słusznie zauważyli sadownicy, bezwzględnie dobra jakość musi być standardem, jednak tak niskie ceny nie sprzyjają opłacalności produkcji jabłek, ani ich jakości.

Ciekawym kontekstem są zdjęcia wykonane dzisiaj w innej sieci marketów. Ekologiczna Gala Royal drugiej klasy pochodzenia hiszpańskiego, sprzedawana jest obecnie w Polsce w cenie 20,98 zł za kilogram. Jabłka sprzedawane są na tackach po 4 sztuki na każdej.

Jak widzimy, rzeczywiście jest to druga klasa. Owoce są niewybarwione, a mimo to cena jest bardzo wysoka. 20 zł za kilogram to stawka wygórowana nawet w przypadku ekologicznych jabłek klasy premium.

W tej sytuacji po raz kolejny pojawia się dyskusja. Po pierwsze o imporcie jabłek do kraju, który jest największym producentem w Europie. Po drugie, forma konfekcjonowania oraz trasa jaką przebyły jabłka przeczą poniekąd idei ekologicznej produkcji.

Skoro ktoś takie jabłka importuje, to zapewne znajdują się klienci na taki towar. A my w tym czasie debatujemy nad cenami nie przekraczającymi nawet dwóch złotych…

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here