Sezon 2024 od początku przynosi wiele wyzwań. Wczesny start wegetacji i długotrwałe ryzyko występowania przymrozków budzi obawy o jakość i wielkość plonów. Jak zwiększyć tolerancję roślin na stresy i zminimalizować ryzyko uszkodzeń zawiązków?
Powiedzieć, że tegoroczna wiosna ma wyjątkowy charakter, to jakby nic nie powiedzieć. Począwszy od nieobserwowanego od wielu lat tak wczesnego startu wegetacji, przez ryzyko dotkliwych w skutkach wiosennych przymrozków, z którymi borykamy się od kilkunastu dni. Sadownicy i plantatorzy już teraz mówią o uszkodzeniach o zróżnicowanym stopniu. Przymrozki to jednak nie wszystko. Warto zwrócić uwagę na wpływ chłodnej i wietrznej aury na zapłodnienie i zawiązywanie owoców. Nocą temperatura spada do około 0 stopni. A niskie temperatury w trakcie dnia utrudniają pracę owadów zapylających.
Jest to niekorzystne ze względu na kluczowy etap rozwoju drzew i krzewów – kwitnienie i okres okołokwitnieniowy. Wtedy kształtuje się przecież jakość owoców i wielkość plonu. Jak niesprzyjające warunki wpłyną na ten newralgiczny okres? Czy zawiązki utrzymają się na drzewach i krzewach? Chociaż skala uszkodzeń w tym sezonie nie jest jeszcze znana, prognozy pogody wskazują, że natura nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Wciąż możemy spodziewać się spadków temperatury, co każe przypuszczać, że w części sadów i plantacji będziemy notowali znaczące straty. Warto też pamiętać, że przymrozki powodują deformacje liści przykwiatowych, zmniejszając ich powierzchnię, a te mają kluczowe znaczenie dla żywienia wzrastających zawiązków. Nie tylko wpływają na produkcję potrzebnych asymilatów, ale także odpowiadają za zaopatrzenie w wapń.
Przymrozki, opady deszczu i gradu, a końcowa jakość plonu
Oczywiście wiele zależy od natury i warunków zewnętrznych, które nie sprzyjają utrzymaniu optymalnych parametrów owoców, ale możemy minimalizować negatywny wpływ pogody na jakość i wielkość naszych plonów. Ważne jest prawidłowe zaopatrzenie drzew i krzewów w składniki odżywcze. Kluczowe są takie składniki jak bor, uczestniczący w procesie różnicowania się komórek, oraz fosfor, będący źródłem energii niezbędnej w procesie podziałów komórkowych. Warto pamiętać, że w tej fazie rozwoju kształtuje się jakość owoców. Wysoką wartość produktów definiują cechy takie jak kolor i smak owoców, ale również jędrność i trwałość pozbiorcza. Dobrze odżywione zawiązki mają szansę przetrwać i pozostać na drzewach i krzewach.
Jak skutecznie wspierać kondycję roślin?
Z obserwacji zależności między kondycją roślin, a warunkami zewnętrznymi wynika, że kluczowe jest stopniowe, systematyczne wzmacnianie rośliny. Dzięki temu buduje się zdolność odpowiedzi rośliny na niekorzystne warunki, w tym patogeny. Rozwiązaniem szczególnie polecanym w warunkach stresowych, które wzmocni zawiązanie i przyspieszy rozwój zawiązków, jest YaraVita FRUTREL.
Przy wyborze produktów do przeprowadzanych zabiegów należy zwrócić uwagę na ich skład oraz formulację. Ważne, aby nawozy zawierały kompozycję niezbędnych składników pokarmowych. Rośliny po kwitnieniu wykazują zapotrzebowanie na takie pierwiastki, jak: bor, fosfor, wapń, magnez, azot i cynk. Nawóz z tymi składnikami powinien być skuteczny oraz łatwo przyswajalny przez rośliny. Tę unikalną kompozycję posiada YaraVita FRUTREL, produkt zawiera: azot, fosfor, wapń, magnez oraz bor. To idealne zestawienie dla okresu podczas i po kwitnieniu, które może być szczególnie istotne w trudnym pod względem utrzymania zawiązków sezonie. Jeden zabieg gwarantuje długotrwałe odżywienie sadu i plantacji, dzięki równomiernemu oddawaniu składników pokarmowych po naniesieniu na rośliny. Nawóz dolistny YaraVita FRUTREL stosowany tuż po kwitnieniu lub kilkanaście dni później wpływa na poprawę jędrności i trwałości owoców po zbiorze. Nie można zapominać również o zasadniczym czynniku ważnym dla klientów, czyli o smaku.
Lepszy smak, barwa i jędrność owoców
Już jednorazowe zastosowanie w sezonie, działa na smak i barwę wyprodukowanych owoców. Nawozy dolistne postrzegane są jako uzupełnienie nawożenia doglebowego i przede wszystkim kojarzą się z bardzo szybkim działaniem. YaraVita FRUTREL, chociaż jest nawozem dolistnym, charakteryzuje się długim i kontrolowanym działaniem. Przylega do organów roślinnych po naniesieniu, co chroni przed spłukiwaniem przez deszcz. YaraVita FRUTREL został opracowany z uwzględnieniem najważniejszych aspektów nowoczesnej produkcji owoców. Proporcje produktu są dobrane tak, aby z pozoru niemożliwe połączenie fosforu i wapnia, mogło działać wspólnie, zapewniając roślinom prawidłowy wzrost.
Ostatni moment na wsparcie roślin
Wyjątkowo istotne jest stosowanie nawozów w strategicznym okresie, jakim jest kwitnienie, zawiązanie i wzrost owoców. To właśnie wtedy rośliny są najbardziej narażone na osłabienie, czy zaatakowanie przez czynniki chorobotwórcze, szczególnie biorąc pod uwagę możliwość wystąpienia opadów gradu, czy dotkliwych w ostatnim czasie przymrozków. Warto zwrócić uwagę, że wyniki doświadczeń z użyciem środków YaraVita FRUTREL wyraźnie wskazują na zmniejszenie porażenia owoców patogenami i zwiększenie plonu handlowego, nawet w obliczu zmiennych warunków pogodowych w czasie zbiorów.
Jak dokładnie działa YaraVita FRUTREL? Przeczytajcie więcej o zaletach nawozu, o optymalnych terminach jego stosowania i dawkach aplikacji oraz w jakich punktach handlowych produkt jest dostępny w tym sezonie. Szczegóły na stronach: https://www.yara.pl/odzywianie-roslin/wydarzenia-i-aktualnosci/aktualnosci/frutrel-w-truskawce/, https://www.yara.pl/odzywianie-roslin/wydarzenia-i-aktualnosci/aktualnosci/frutrel-w-jabloni/