Jak kształtują się ceny jabłek deserowych po sortowaniu?

jabłka deserowe

Rośnie zainteresowanie polskimi jabłkami na rynkach zagranicznych. Bez wątpienia kluczowe znacznie ma w tym wypadku cena. Jak kształtują się ceny jabłek deserowych po sortowaniu we Wspólnocie?

Średnie ceny jabłek deserowych (przygotowanych do sprzedaży) nie zmieniły się w całej Wspólnocie. Drugi miesiąc z rzędu są na poziomie 78 centów za kg (3,67 zł/kg). Dobra informacja jest taka, że polskie jabłka nie są najtańszymi w Unii. Niemniej dla producentów nadal są dalekie od oczekiwań.

W Polsce (wykres niżej) średnia cena kilograma jabłek po sortowaniu w listopadzie nie zmieniła się. Nadal jest na poziomie 46 centów, czyli 2,17 zł/kg. W ostatnim czasie nieco wzrosły ceny jabłek na sortowanie. W związku z powyższym w kolejnym raporcie Komisji Europejskiej wzrosty te zapewne będą odnotowane.

Sadownicy w Polsce wywierają widoczną presję cenową na odbiorcach. Posiadacz jabłek wysokiej jakości, które znajdują się w nowoczesnych obiektach przechowalniczych jest świadomy kosztów ich wyprodukowania i ceny, jaka te koszty zrekompensuje. Jeśli chodzi o pozostałych, kluczowych producentów gatunku to ceny jabłek deserowych od początku sezonu wzrosły we Włoszech i we Francji. W Niemczech są natomiast stabilne.

 

ceny w Polsce

źródło: Raport DG Agri / ec.europa.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here