Jak kształtują się ceny letnich odmian jabłek na rynku w Broniszach?

Early Geneva

Koniec lipca to czas, gdy do całej palety owoców miękkich i pestkowych dołączają jabłka. Początkowe ceny są satysfakcjonujące. Letnie jabłka cieszą się dobrym zainteresowaniem kupujących.

Jeśli chodzi o ofertę to dominuje odmiana Early Geneva, zwana też czerwoną papierówką. W niedzielę i poniedziałek skrzynka odmiany w grubszym sorcie kosztowała od 50 do 60 zł (3,33 – 4,00 zł/kg). Chociaż podaż nieco się zwiększyła, to obszar upraw Genevy jest w naszym kraju na tyle mały, że rynki hurtowe bez problemu będą w stanie odebrać jej zbiory.

Dziś na rynku w Broniszach ceny Genevy nieco spadły. Sadownicy sprzedawali skrzynkę od 40 do 45 zł (2,66 – 3,00 zł/kg). W porównywalnych cenach pojawiają się także pierwsze partie Papierówki (Oliwka Inflancka). W najbliższych tygodniach paleta odmian będzie się poszerzała. 

Jak relacjonują sadownicy, którzy dziś sprzedają swoje owoce, letnie jabłka cieszą się dość dużym zainteresowaniem kupujących. Tradycyjnie, gdy w ofercie pojawiają się tegoroczne jabłka, to zmniejsza się zainteresowanie jabłkami z ubiegłego roku. Ich ceny wahają się obecnie od 20 do 30 zł za skrzynkę (1,33 – 2,00 zł/kg). Nierzadko można usłyszeć od kupujących, że w lipcu, o jeśli to możliwe, wolą handlować jabłkami z nowych zbiorów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here