Jak obejść przepisy i kupić owoce za pół ceny?

cytryny

Pośrednicy w Hiszpanii stosują nieuczciwe praktyki, aby obejść niedawno wprowadzone przepisy i kupić cytrusy po niższych cenach. Producenci apelują do władz. Czy będą kolejne interwencje na rynku?

Sytuacja, która dzieje się obecnie w Hiszpanii może wprawić w zakłopotanie. Okazuje się, że pośrednicy wymyślili sposób jak obejść nowe przepisy regulujące łańcuchy dostaw i razem z supermarketami maksymalizują zyski kosztem producentów owoców cytrusowych.

Proceder wygląda następująco. Pośrednik kupuje od sadownika cytryny po ustalonej cenie. Po sortowaniu okazuje się, że od 30 do 50% partii nie nadaje się do sprzedaży lecz jedynie na przemysł. Zazwyczaj odsetek ten był 10-cio krotnie mniejszy i wynosił od 3 do 5%. Za owoce wysokiej jakości sadownicy otrzymują umówioną cenę. Owoce przemysłowe są odbierane bez zapłaty. Równocześnie markety w tym samym czasie podniosły ceny detaliczne o 20% i obniżyły ceny zakupu o 30%.

W połowie grudnia pisaliśmy o nowych przepisach, jakie wchodzą w życie w tym kraju. Hiszpania: Nie będzie można kupić owoców poniżej ich kosztów produkcji Według nich odbiorcy nie mogą kupować płodów rolnych poniżej kosztów ich wyprodukowania. Wówczas wielu komentujących było zdania, że to zbyt duża ingerencja w rynek. Ponadto czytelnicy byli przekonani, że pośrednicy obejdą nowe przepisy, lub hiszpańskie owoce będą błyskawicznie zastąpione tańszymi owocami z importu.

Związki zawodowe domagają się kontroli i apelują do władz o zatrzymanie tego haniebnego procederu. Ponadto są przekonani, że odrzucone owoce, które są dobrej jakości i tak trafiają na rynek deserowy. Powstaje pytanie czy hiszpańskie władze będą dalej i silniej ingerować w rynek oraz czy pośrednicy będą od nich sprytniejsi?

źródło: valenciafruits.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here