Jak przebiega sezon wiśniowy w Serbii?

zbiory wiśni

Sezon malin w Serbii jest dużym stopniu wyznacznikiem tego, co będziemy obserwować w Polsce. Podobnie jest z sezonem wiśniowym. Jak aktualnie wygląda sytuacja ze skupem wiśni na Bałkanach?

Kilka dni temu informowaliśmy o rozpoczęciu sezonu wiśniowego w Serbii. Branża przetwórcza rozpoczęła sezon cenami 70 dinarów (2,80 zł/kg) za kilogram wiśni do mrożenia oraz 60 dinarów (2,40 zł/kg) za kilogram wiśni do tłoczenia. Były to stawki, które satysfakcjonowały tamtejszych producentów. 

Niestety już po kilku dniach, branża równocześnie obniżyła ceny skupu do poziomów (odpowiednio) 50 dinarów (2,00 zł/kg) i 40 dinarów (1,60 zł/kg). Producenci są rozczarowani i nie brakuje oskarżeń w kierunku zakładów przetwórczych. Niemniej zbiory są kontynuowane.

Za zebranie kilograma wiśni, pracownicy sezonowi otrzymują 20 dinarów (0,80 zł). W związku z tym, sadownicy informują, że po obniżkach cen praktycznie wychodzą na zero. W ubiegłym roku największe ilości surowca zostały skupione po 30 dinarów (1,20 zł/kg).

Kolejna sprawa, to polityka tamtejszych zakładów. Sadownicy zarzucają przetwórniom, że w wyższej cenie kupują bardzo małe ilości wiśni. Większość dostaw jest przeklasyfikowana na drugą klasę. Zatem po przeklasyfikowaniu, producent dzieli się ceną sprzedaży z pracownikiem po połowie.

Wyjściowe ceny w Serbii bez wątpienia satysfakcjonowałyby polskich sadowników. Niestety, nie posiadamy jeszcze informacji, od jakich stawek planują rozpocząć skup krajowe zakłady przetwórcze.

 

źródło: agrotv.net 

6 KOMENTARZE

  1. Tylko czy cena 2 zł w pełni będzie satysfakcjowac ratowników?przy tych kosztach?wątpię.
    Zaraz ktoś wyskoczy że sadownikowi zawsze malo…25 lat temu można było płacić za wiśnie do umorzenia 3zl ,teraz to granica prawie nieosiągalne.

    • Wiśnia jest mało tonażowa i srebrzystość ją dziesiątkuje. Jak nie dadzą miń 3 zł to kolejne hektary starszych wiśni pójdą pod piłę. Bo nic tak nie dobiją jak srebrzystość i niska cena.

    • W Polsce w tym sezonie wiśni dużo nie będzie cena nawozów jednak zrobiła swoje Ukraina i Rosją odcięci od rynku wogole popyt duży obstawiam cenę wiśni na poziomie porzeczki czarnej albo jeszcze drożej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here