Jak rozwija się tureckie sadownictwo?

sad

Tureckie sadownictwo szybko się rozwija i raczej nie jest w Polsce uważane za bezpośrednią konkurencję. Jednak nowe możliwości eksportu na rynki arabskie sprawiają, że tureccy sadownicy inwestują w nowe odmiany i nasadzenia. Prężnie rozwija się również produkcja soków i koncentratów owocowych, których eksport konkuruje z naszymi produktami między innymi na rynku amerykańskim.

Według oficjalnych danych TurkSTAT całkowita produkcja jabłek w sezonie 2020/2021 jest szacowana na 4,3 miliona ton. Jest to 19% więcej niż w ubiegłym sezonie. Pomimo lokalnych nawałnic z gradem, większość sadowników pozytywnie ocenia tegoroczne zbiory.

Nadal większość tureckiej produkcji, to tradycyjne, mało wydajne sady. Sytuacja się jednak zmienia. Niemniej, Turcja nadal nie jest znaczącym eksporterem jabłek, a to głównie z powodu bardzo znaczącej różnorodności produkowanych odmian. Wśród nich tylko kilka ma międzynarodowe znaczenie handlowe.

Najpopularniejszą i najpowszechniej uprawianą odmianą w Turcji jest Starking. Odpowiada on aż za 37% całkowitej tureckiej produkcji jabłek, czyli 1,3 miliona ton.

Jabłka to jeden z najpopularniejszych owoców w Turcji. Od 80 do 90% krajowej produkcji jest konsumowana jako owoc deserowy. Około 5% trafia do przetwórstwa. Również około 5% jest eksportowane. W ciągu ostatniej dekady znacząco wzrosły możliwości przechowalnicze tureckiego sadownictwa. Dzięki nowoczesnym chłodniom, jabłka są oferowane przez cały rok a ich pojemność przekracza 1 milion ton. Jako ciekawostkę warto dodać stawkę cła, jaką obciążane są świeże jabłka importowane do Turcji. Wynosi ona aż 60,3%.

Źródło: USDA, Turkey Fresh Deciduous Fruit Annual

 

Turcja produkcja jabłek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here