Jak uniezależnić ceny owoców od prognoz zbiorów?

ceny gruszek

Belgijscy i holenderscy producenci gruszek są zdania, że prognozy zbiorów mają zbyt duży wpływ na ceny gruszek. Co więcej, na postawie prognoz można nawet oszacować ceny. Producenci i doradcy debatują jak zwiększyć dochodowość uniezależniając się od szacunków zbiorów.

Szacunki zbiorów to temat, który zawsze wywołuje dużą dyskusję. Dzieje się tak z oczywistego powodu – ich olbrzymiego wpływu na sytuację rynkową. Według belgijskiej firmy doradczej DLV istnieje ścisła zależność między prognozą produkcji gruszek według WAPA, a ich ceną. Zdaniem doradców i sadowników nie jest to do końca uczciwe. Na produkcji i sprzedaży gruszek można zarobić więcej. Im gruszek mniej, tym wyższa cena – to oczywiste. Jednak istnieją inne zmienne. 

Im niższe plony, tym wyższe koszty jednostkowe. Doradcy obliczyli jednak, że nawet w przypadku zmniejszonej produkcji ceny sprzedaży rosną szybciej niż koszty produkcji (mniejszego tonażu na hektarze).

Producenci i doradcy z Belgii na jednym ze spotkań kilkukrotnie podnieśli temat prognoz zbiorów oraz tego jak ogromny wpływ mają one na ceny gruszek w Beneluksie. Tamtejsi sadownicy są zdania, że wycena kontraktowa oparta na wycenie kosztów to lepszy sposób na osiągnięcie bardziej uczciwych cen. Podsumowując, doradcy DLV uważają, że ​​istnieje kilka możliwości na podniesienie cen Konferencji. Należy ograniczyć produkcję, zmienić opakowania i przede wszystkim wyceniać (i sprzedawać) owoce na podstawie kosztów produkcji.

źródło: cały artykuł – agf.nl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here