Jak wygasza się nasze oczekiwania?

jabłka do przetwórstwa

Chociaż nadal wierzymy w zakup przetwórni, które mogłyby wejść w skład Krajowej Grupy Spożywczej to wizja ta niestety stale oddala się. Jest „co” kupić, ale widzimy brak woli politycznej.

Przez wiele miesięcy słyszeliśmy zapewnienia polityków, że w skład Krajowej Grupy Spożywczej wejdą w przyszłości zakłady przetwórstwa owocowo-warzywnego. Tylko wtedy plany stabilizacji rynku owoców przez KGS miałby jakiekolwiek szanse powodzenia. Wyobraźmy sobie presję dostawców i sadowników, gdyby zachodnie przetwórnie bez podstaw rynkowych obniżyłby cenę skupu jabłek przemysłowych, a na zakładach Grupy Spożywczej cena nie zmieniłaby się.

Jeśli prześledzimy przetwórnie w kraju to bez problemu znajdziemy kilka zakładów, które z powodzeniem mogłyby dziś wejść w skład KGS. Czemu tak się nie dzieje? Niestety, nie potrafimy odpowiedzieć na to pytanie, ale można odnieść wrażenie, że nasze wielkie nadzieje i oczekiwania są stopniowo wygaszana.

Powodem, aby tak sądzić są ostatnie słowa prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, które padły w Puławach. – Obawiam się, że Polska Grupa w tej chwili większych funduszy nie ma. Mam nadzieję, że ta sytuacja się szybko skończy – stwierdził polityk. Jak dotąd jedynym wyjątkiem z naszej branży jest zakład „Polskie Przetwory” we Włocławku, który produkuje jabłka prażone, dżemy owocowe czy różnego rodzaju smoothie.

Oczywiście spotkamy się ze sceptykami. Główną obawą jest to, że kupione zakłady mogą być kierowane w sposób polityczny, a nie czysto biznesowy. Kontrargumentem jest fakt, że zyski zostaną w kraju. Najlepszym przykładem są zakłady firmy Appol. Te w przed kilkoma laty trafiły w ręce Chińczyków…

Niemniej, chociaż głosy są różne, to nie sprawdzimy jak będzie, jeśli do KGS nie trafi żadna przetwórnia. A obecnie jest przecież w czym wybierać…

1 KOMENTARZ

  1. Co wy w kaczora wierzycie!!!? On chce kupić żabki!!! On ma we dupie Polaków i Polskich rolników tak jak cała reszta w knesejmie bez wyjątku!!! A i zapomniałem o tym karakanie z Agrohujni drugi Bolek koryciarz!!! Do koryta się dostanie i we dupie będzie miał Polskiego Rolnika. Nie jestem rolnikiem ale jak widzę jak traktują rolników w Polsce to mnie szlag trafia!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here