Jak wygląda plonowanie na poszczególnych odmianach śliw?

'Prezydent'

Wiosenne przymrozki wpłynęły także na plonowanie śliw. Sytuacja jest jednak bardzo zróżnicowana w zależności od odmiany i rejonu. 

Jeśli weźmiemy za przykład odmianę 'Cacańska Lepotica’, to znajdziemy sady gdzie plon będzie znikomy, jak również takie, gdzie będzie zbliżony do średniej. Do zbiorów jeszcze trochę czasu i to pogoda ostatecznie zdecyduje, jaki tonaż owoców zbierzemy z naszych sadów. Jak zatem prezentuje się zawiązanie i potencjalny plon w przypadku popularnych odmian?

Lustracje i zdjęcia wykonano w sadach w powiecie grójeckim. W innych rejonach sytuacja może być inna. 

 'Węgierka’ – odmiana bardzo stara, ale nie tracąca na popularności zawiązała w tym roku średnio. W większości sadów nie można mówić o pełnym plonie. Opad mały bądź znikomy, owoce będą w tym roku duże.

’Bluefree’ – odmiana bardzo plenna i owocująca corocznie bardzo obficie. Nie inaczej jest w tym roku, zawiązanie dość duże, miejscami średnie. Przeciętny plon w przypadku tej odmiany to plon duży w porównaniu z innymi. W tym sezonie w przypadku tej odmiany zapowiada się plon średni do pełnego.

’Cacanska Najbolja’ – zawiązanie słabe, miejscami do średniego. Bardzo duży opad zawiązków dodatkowo ograniczy zbiory tej odmiany.

’Kalipso’ – polska, wczesna odmiana. Zawiązanie małe i średnie. Owocowanie w tym roku głównie na górnych partiach drzew. Na tej odmianie widać znaczny odsetek owoców uszkodzonych przez przymrozki – ordzawienia.

’Cacanska Lepotica’ – popularnie uprawiana w naszym kraju odmiana. Duży jej odsetek jest eksportowany. W tym roku są sady, gzie jej plonowanie jest znikome. Wydaje się, że ze wszystkich odmian to właśnie Lepotica najbardziej ucierpiała po przymrozkach. Odmiana plonująca corocznie i obficie, jednak w tym roku sumaryczny plon będzie zdecydowanie mniejszy niż w ubiegłych latach.

’Valor’ – odmiana mało popularna. Tegoroczne zawiązanie jest małe do średniego. Owoce znajdują się przede wszystkim w górnych partiach drzew. Widoczne rzadkie uszkodzenia po mrozowe.

 

’Amers’ – popularnie zwany „mieszańcem”. W przypadku tej odmiany w większości sadów można się spodziewać plonów niezwykle małych. Dodatkowo na owocach jest bardzo dużo zniekształceń i ordzawień.

'Amers’

’Jojo’ – bardzo plenna, przemysłowa odmiana. W tym roku jednak owocowanie małe, bądź bardzo małe. Jeśli w przyszłym roku pogoda będzie miała łagodny przebieg, to w sadach przemysłowych można się będzie spodziewać rekordowych zbiorów.

'Jojo’

’President’ – popularna odmiana deserowa. Zawiązanie również słabe. Owoce pozostały w górnych partiach drzew. W Presidencie bardzo duży odsetek zniekształceń i ordzawień.

Jak wygląda sytuacja w Waszych sadach?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here