Jak zatrzymać cenowy wyścig, czyli kolejne obniżki na punktach skupu…

zbiór wisni

Kolejny dzień przynosi kolejną obniżkę cen skupu wiśni. W zagłębiu grójeckim ceny spadły o 20 groszy. Teraz wiele skupów oferuje 5 zł za kilogram wiśni na mrożenie. Widać wyraźnie, że zakłady przetwórcze próbują zatrzymać cenowy wyścig, z którym mieliśmy do czynienia na początku zbiorów.

Jeszcze w poniedziałek można było sprzedać wiśnie na mrożenie w cenie 5,40-5,50 zł za kilogram. Dziś ceny wynoszą 5,00 zł/kg. To oznacza 50-groszowy spadek w ciągu zaledwie dwóch dni.

Warto jednak zauważyć, że mówimy o cenach w zagłębiu grójeckim. W innych regionach naszego kraju ceny są jeszcze niższe, poniżej 5 zł. Taka sytuacja trwa już od kilku dni.

Sadownicy i właściciele punktów skupu są zgodni, że wiśni jest znacznie mniej niż w ubiegłych latach.  Zbiór przebiega bardzo szybko. Ostateczny tonaż zazwyczaj jest mniejszy niż zakładano, gdy przystępowano do zbiorów.

W obliczu całej sytuacji pojawia się coraz więcej głosów, że przetwórnie celowo obniżają ceny, aby uniknąć dalszych dynamicznych podwyżek.  Tym bardziej, że w niektóre zakłady zarządzają obecnie przerwy w przerobie owoców, a mamy przecież szczyt podaży…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here