Jaka przyszłość czeka rynki hurtowe w Polsce?

rynek hurtowy

Jaka jest rola rynków hurtowych w dzisiejszych, niewątpliwie trudnych czasach? O problemach i przyszłości rozmawiali w Lublinie przedstawiciele rynków hurtowych z całego kraju.

Rosnąca pozycja marketów na rynku, ceny energii, przerwane łańcuchy dostaw. To tylko najważniejsze zagadnienia, które zostały poruszone na lubelskiej Elizówce. Do supermarketów trafia wiele produktów z zachodu, które bywają tańsze od tych oferowanych na polskich rynkach hurtowych. To właśnie rosnąca pozycja i udział marketów na krajowym rynku są największym zagrożeniem funkcjonowania tytułowych miejsc w Polsce.

Spadająca liczba małych, rodzinnych sklepików to równocześnie spadający liczba klientów, którzy zaopatrują się na rynkach hurtowych. To z kolei coraz mniejsze wolumeny świeżych produktów, jakimi się obraca.

Sam model handlu hurtowego nadal ma wielu zwolenników wśród sadowników. Chodzi przede wszystkim o rynkowy proces kształtowania cen. Tysiące transakcji zawieranych każdego dnia są zdaniem zwolenników lepsze niż współpraca z kilkoma dużymi podmiotami, które odpowiadają za większość handlu detalicznego w Polsce i mają zbyt duży wpływ na ceny owoców i warzyw.

Dziś przedstawiciele rynków hurtowych szukają wspólnych rozwiązań, które zapewnią niższe ceny energii. Obiekty te posiadają duże powierzchnie dachowe i w związku z tym wiele z nich aktywnie inwestuje w fotowoltaikę i magazyny energii. Jak poinformował Janusz Byliński, na rynku w Broniszach planowane są także inwestycje w pionowe turbiny wiatrowe.

źródło: lublin.tvp.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here