Jaki będzie w tym sezonie opad zawiązków?

opad

W sadach obserwujemy pierwszy etap naturalnego przerzedzania – opadanie zawiązków. Sadownicy obserwują w tym sezonie większe natężenie tytułowego zjawiska szczególnie na grupie Jonagolda. Zdaniem wielu producentów obserwowane opadanie skutecznie wpłynie na tegoroczny plon w tej grupie odmian.

Sadownicy lustrując sady informują o rozpoczęciu opadania zawiązków. Zjawisko jest bardzo zróżnicowane w zależności od odmiany. Obficie spadają przede wszystkim odmiany z grupy Jonagolda. Sadownicy notują zjawisko przede wszystkim na odmianach: Jonagored (i sporty), Red Jonaprince i Decosta. Obficie osypuje się również Red Cap i Red Chief.

W przypadku wspomnianych odmian, po kilku delikatnych ruchach z kwiatostanu zostaje najczęściej od 1 do 3 zawiązków. Na odmianie Red Chief, i Jonagored często można się spotkać z sytuacją, że z kwiatostanu nie wyrośnie ani jeden owoc.

Pamiętajmy, że czeka nas jeszcze opad czerwcowy (opad świętojański), który w tym roku, jak mówią sadownicy, najprawdopodobniej będzie opadem lipcowym. Producenci obserwując sytuację w sadach są przekonani, że skutecznie obniży ona tegoroczne plonowanie. Zwłaszcza, że do zbiorów jeszcze dużo czasu.

opadanie zawiązków

opadanie zawiązków

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here