Jakich cen oczekują producenci wiśni?

ceny skupu wiśni

Wzrosły koszty produkcji i pracy, zatem muszą wzrosnąć ceny skupu wiśni. Jakie stawki w tym sezonie satysfakcjonowałyby producentów?

– Biorąc pod uwagę tegoroczne koszty, kilogram wiśni na tłoczenie powinien kosztować nieco ponad 2,00 zł, natomiast kilogram wiśni do mrożenia powinien kosztować około 3,00 zł – takie jest stanowisko Krajowego Stowarzyszenia Producentów Wiśni, które przekazuje nam jego prezes, Piotr Pasik. Jak dodaje, producenci powinni skupić się na kalkulacji kosztów produkcji, ponieważ w tej kwestii sytuacja w porównaniu z ubiegłym sezonem zmieniła się diametralnie.

Nasz rozmówca zwraca uwagę przede wszystkim na opadanie zawiązków. – Tak naprawdę trwa ono niemal nieprzerwanie od zakończenia okresu kwitnienia. W związku z tym określenie ostatecznego plonu w tym sezonie może być nieco kłopotliwe – dodaje. Głównym powodem była susza, którą notowaliśmy w okresie kwitnienia i tuż po nim. Zdaniem pana Pasika drzewa już wtedy zdecydowały, które owoce wykarmią, a których nie. Teraz obserwujemy tego efekt. 

Mazowiecki ODR wyliczył koszt produkcji wiśni na poziomie 1,68 zł przy plonie 14 ton z hektara. Zdaniem naszego rozmówcy będzie on większy ponieważ grudniowe wyliczenia nie uwzględniają rekordowych cen paliw i nawozów. 

Z drugiej strony widać, że sadownicy z powodu trudnej sytuacji finansowej ograniczają ochronę i nawożenie – z punktu widzenia branży zamrażalniczej nadchodzący sezon może nie dać możliwości skupienia potrzebnych ilości wiśni – dodaje pan Piotr. Wspomniane zagadnienie w skali kraju w jakimś stopniu również przełoży się na sumaryczny plon w tym roku.

Prezes KSPW porusza jeszcze kwestię stawek za zbiór. Jego zdaniem pracownicy sezonowi będą zapewne oczekiwać 1,00 zł za każdy zebrany kilogram owoców. Zatem owoce wysokiej jakości do mrożenia zerwane ręcznie powinny kosztować około 3,00 zł za kilogram, żeby produkcja spinała się” ekonomicznie.

Sezon wiśniowy rozpoczął się właśnie w Serbii, zatem do zbiorów w Polsce pozostało jeszcze co najmniej dwa tygodnie. Niemniej zarówno plantatorzy i przetwórcy zastanawiają się i przewidują, jak będzie kształtował się sezon gatunku i ceny skupu. Wszystkie prognozy może jeszcze pokrzyżować kapryśna pogoda…

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here