Jakie będą ceny Konferencji tej jesieni?

Konferencja na drzewie

Jak wycenić kilogram polskich gruszek w trakcie nadchodzących zbiorów? Bezsprzecznie sytuacja na europejskim rynku pozwala na wyższe oczekiwania cenowe polskich sadowników. Gruszek w Europie jest mniej, a ceny w krajach Beneluksu są znacznie wyższe niż przed rokiem.

Ceny pierwszych tegorocznych gruszek na Zachodzie są znacznie wyższe niż przed rokiem. Corina, czyli wcześniej dojrzewająca odmiana gruszek kosztuje obecnie 3,57 zł/kg za każdy kilogram w skrzyni. W tym tygodniu w Belgii rozpoczną się zbiory i sprzedaż Konferencji. Nabywcy chcą kupować gruszki od 2,68 do 2,90 zł/kg. Zbiory w Holandii rozpoczną się w pierwszym tygodniu września.

Oczekiwania sadowników są jednak wyższe niż 60 eurocentów. Za Konferencję pierwszej klasy w Holandii oczekują oni powyżej 3,57 zł/kg. Argumentem są wspomniane niższe zbiory i duży popyt ze strony hurtowych nabywców z Włoch. Tamtejsi sadownicy apelują w sieci, żeby tej jesieni nie sprzedawać Konferencji poniżej tej ceny.

Te same argumenty powinni mieć na uwadze sadownicy, którzy specjalizują się w produkcji gruszek w Polsce. Na wspólnym rynku będziemy notowali te same trendy. Poza tym spodziewane niższe zbiory i wyższe ceny na Zachodzie najprawdopodobniej nieco ograniczą import z tego kierunku, co powinno pozytywnie przełożyć się na polski rynek.

Niższe są natomiast ceny Lukasówki. Pierwsze oferty zakupu wynoszą od 1,80 do 2,00 zł/kg za każdy kilogram w skrzyni. Niższa cena wynika przede wszystkim z niższego popytu niż w przypadku Konferencji. Ponadto Lukasówkę lubią konsumenci tylko w wybranych rejonach Europy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here