Jakie ceny wiśni u Serbów?

ceny wisni w serbii

Zbliżają się zbiory wiśni w Serbii. Pojawiają się również pierwsze informacje o cenach wiśni kierowanych do przetwórstwa. 

W okręgu Toplica w Serbii za kilka dni rozpoczną się zbiory wiśni. Tamtejsi kupujący zapowiadają, że ceny za wiśnie będą wynosiły od 50 do 70 dinarów, czyli 2,80 – 2,00 zł/kg w zależności od jakości. Mroźnie twierdzą, że zadecyduje popyt i podaż, a także sama jakość. Serbowie jednak dobrze wiedzą, że rzeczywista cena ukształtuje się dopiero w trakcie zbiorów.

Duże obawy budziła w tym sezonie pogoda. Początkowo obawiano się o jakość ze względu na utrzymującą się suszę, jednak pojawił się deszcz, który sprawił, że jakość jest na zadowalającym poziomie. Zdecydowanie większym problemem były gradobicia, które wyeliminowały ze sprzedaży część potencjalnych plonów.

Doświadczenia z lat ubiegłych sprawiają, że Serbowie dużo dyskutują o cenach. Niestety, bywało tak, że w trakcie zbiorów przetwórcy obniżali ceny nawet do 30 dinarów, czyli 1,20 zł/kg za wiśnie do mrożenia. Mechanizmy, które wówczas mają miejsce dobrze znamy również w naszym kraju. Sztuczny tłok, zdarza się, że na kilka dni wstrzymywany jest skup, co prowadzi do obniżania cen.

Wiśni nie da się przetrzymać na drzewach, dlatego producenci sprzedają je mimo niskich cen. Jak podkreślają Serbowie, tak dzieje się od 10 lat. Ich zdaniem tylko wprowadzenie ceny na kształt minimalnej mogłoby poprawić sytuację. 

Dobrze znamy również inne problemy. Połowę ceny należy zapłacić rwaczowi, a koszty produkcji rosną. Od ostatniego sezonu środki ochrony roślin i nawozy są dwa razy droższe.

Źródło: www.juznevesti.com

2 KOMENTARZE

  1. w tym roku przetwornie beda mogły z wiśnią sie w dupe cmoknąć raz ze nie ma za duzo bo chlopy nawozem nie podsypali jak byl po 4 tys z tone a po drugie serbia i inne kraje zaczynaja wydzwaniac bo chcą kupic od polski a po trzecie ukraina produkowala 170 tys ton a u nich wiadomo jaka jest sytuacja ..i to wlasnie w tym rejonie gdzie trwa inwazja ruskich tam jest zaglebie wisniowe czyli poludniowy-wschod wiec uwarzam ze wiśnia bedzie po 7 pln na mrożenie taka cena za ile kupowaly przetwornie na wiosne z mrozni a tam cena byla ponad 8

  2. To tzw. rwacze zbierają wiśnie?widziałem jak w USA maszyna specjalna jedzie środkiem i wszystkie zrywa.w Serbii to jeszcze chyba średniowiecze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here