Jakie odmiany jabłoni sadzą Amerykanie?

młody sad

Jak prezentuje się struktura odmian i na jakie odmiany stawiają amerykańscy sadownicy?

Nierzadko informowaliśmy o ogromnych nakładach finansowych na promocje Cosmic Crisp®. Oczywiście trend wzrostowy w przypadku nasadzeń jest oczywisty, jednak aby odmiana stanowiła widoczny odsetek upraw przy produkcji sięgającej 5 milionów ton musi minąć jeszcze kilka lat. Niemniej w przypadku Cosmic Crisp® wzrost jest procentowo największy. To właśnie w tej odmianie amerykańscy sadownicy pokładają największe nadzieje, jeśli chodzi o przyszłość sadownictwa.

Jak widzimy na poniższej grafice, najszybszy wzrost produkcji notuje właśnie Cosmic Crisp®. Produkcja Honeycrisp, podobnie jak Pink Lady® notuje i będzie notować nieznaczny wzrost. Na stabilnym poziomie prezentuje się uprawa Fuji, Granny Smith i Rome. W Stanach Zjednoczonych będzie natomiast ubywać Gali, Goldena i Red Deliciousa.

odmiany jabłoni w USA
Jednak nadal to Gala przoduje w amerykańskiej produkcji (18%). Chociaż tak dużo mówi się o potencjale i nasadzeniach Cosmic Crisp® to odmiana stanowi na razie zaledwie 2,8% całkowitej amerykańskiej produkcji. Stany Zjednoczone to znaczący producent jabłek w skali globalnej. W zależności od produkcji w Turcji i w Polsce zdarza się, że Stany są drugim co do wielkości producentem jabłek na świecie. Tegoroczne plony oszacowano na około 4,8 miliona ton.
odmiany usa
źródło: USApple Indutry Outlook 2022

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here