Jakie są aktualne ceny gruszek w hurcie?

konferencja

Ceny gruszek w hurcie przekraczają w Polsce poziom 7,00 złotych za kilogram. Sadownicy w Beneluksie mówią wprost o bardzo udanym sezonie. Równocześnie inni stale przypominają, że kiedy doczekamy się pełnego plonowania w skali Europy, na rynku nie będzie już tak „kolorowo”…

Wielokrotnie informowaliśmy o satysfakcjonujących cenach gruszek w tym sezonie. 20 kilogramowa skrzynka wysokiej jakości Konferencji na rynku hurtowym w Broniszach już w lutym kosztowała 100 zł. Po kilku tygodniach cen na poziomie około 120 zł, przyszedł czas na kolejne wzrosty. Obecnie wspomniana skrzynka jest wyceniania na 140 zł. Zdarza się, że cena kilograma przekracza 7,00 zł.

Wzrosty w Polsce wynikają ze wzrostów cen w krajach Beneluksu. Spójrzmy na tamtejsze notowania. Owoce pierwszej klasy powyżej 60 mm średnicy kosztują na zachodzie 1,30 – 1,37 euro (5,92 – 6,24 zł/kg). Poniżej 1 euro/kg można kupić obecnie jedynie gruszki drugiej klasy o średnicy poniże 55 mm.

Zapasy w Belgii powoli się wyczerpują. Zdaniem tamtejszych eksporterów owoce z tegorocznych zbiorów trafią na zupełnie pusty rynek. W Holandii zapasy na początku kwietnia wynosiły około 100 tysięcy ton. Niemniej utrzymanie marcowego tempa sprzedaży najprawdopodobniej sprawi, że zostaną one wyczerpane w lipcu.

Nie zapominajmy, że tegoroczna korzystna dla producentów sytuacja wynika wciąż z niższej produkcji we Włoszech czy w Hiszpanii. Dodatkowo na rynek europejski trafia mniej gruszek z południowej półkuli. Rzesza sadowników ostrzega, że pełny „gruszkowy” urodzaj w Europie sprawi, że będziemy musieli zapomnieć o opisywanych w tym artykule cenach.

Wykres niżej przedstawia średnie ceny gruszek w Belgii w poszczególnych sezonach. Najwyższa wartość na czerwonej linii prezentuje dane za kwiecień 2023.

źródło: www.fruittradingcompany.be / www.agf.nl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here