Jakie stawki za usługowe cięcie mechaniczne?

cięcie mechaniczne jabłoni

Jak aktualnie kształtują się stawki godzinowe za cięcie mechaniczne jabłoni?

Od niedawna rozpoczął się sezon na usługowe, mechaniczne cięcie jabłoni. Ceny usług są wyższe niż na początku ubiegłego sezonu. Przede wszystkim wynika to z cen oleju napędowego. Rok temu sadownik, który nie posiadał maszyny do cięcia mechanicznego mógł „dobić targu” za cenę 150 zł za godzinę. Obecnie najniższa stawka, z jaką się spotkaliśmy wynosi 180 zł za godzinę.

Jednak pozostali usługodawcy zwracają uwagę na ceny paliwa i oczekują zapłaty co najmniej na poziomie 200 zł za godzinę pracy. Wspominają też o kosztach eksploatacji i amortyzacji maszyny oraz ciągnika.

Jeśli chodzi o zainteresowanie to zarówno w zagłębiu sandomierskim i grójeckim usługodawcy dysponują wolnymi terminami w przeciągu kilku dni. Z pewnością ostateczne stawki wyklarują się, kiedy większa liczba sadowników zacznie interesować się cięciem.

Cięcie mechaniczne jest wybierane przez sadowników przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Późniejsza (ewentualna) korekta ręczna wymaga znacznie mniejszego nakładu pracy. W przypadku wybranych odmian (przede wszystkim Ligol) sadownicy obserwują poprawę wybarwienia owoców i bardziej wyrównany plon. Z kolei brak korekty ręcznej prowadzi do nadmiernego zagęszczenia gałęzi w koronie drzewa i problemów z wielkością owoców i wybarwieniem. Zatem należy uznać ją za niezbędną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here