Jakie stawki za wynajęcie miejsca w chłodni?

wynajęcie miejsca w chłodni

Wielu sadowników w tym roku nie zapełni swoich komór chłodniczych z powodu mniejszego plonowania i anomalii pogodowych. W związku z tym, mniej więcej od początku września można spotkać się z ogłoszeniami o wynajmie komór chłodniczych. Sprawdziliśmy, jak kształtują się stawki za wynajem oraz jaki jest popyt na tego typu usługi.

Niezależnie od tego czy będziemy płacić od każdego kilograma, czy od każdej skrzyniopalety, to ceny są dość wyrównane. Gdy zdecydujemy się na wynajem powierzchni z opłatą od jednej skrzyniopalety, to stawki zaczynają się od 50 – 60 zł za skrzynię. Cena ta dotyczy przechowania do końca stycznia bądź lutego. Po tej dacie musimy nieco dopłacić do najmu. Zazwyczaj około 10 zł za kolejny miesiąc od każdej skrzyniopalety. Są tez oferty dłuższego przechowania w obiektach ULO. Wtedy na przykład przy przechowaniu do końca maja musimy zapłacić 70 – 80 zł od skrzyniopalety. 

Ceny są stosunkowo wyrównane. Inni oczekują na przykład 0,20 zł od każdego kilograma przy przechowaniu również do końca lutego. To z kolei daje 60 zł od 300 kilogramowej skrzyniopalety, tak jak w wyżej opisywanej ofercie. Przy opłacie od kilograma za każdy następny miesiąc sadownicy musza dopłacić od 0,01 do 0,03 zł za każdy kilogram swoich jabłek.

Ogłoszeń jest bardzo dużo (ponieważ wielu sadowników ma mniejsze zbiory), ale i zainteresowanie także nie jest małe, ponieważ sadownicy, którzy nie mają możliwości przechowania jabłek w swoim gospodarstwie, liczą w tym sezonie na wyższe ceny wiosną. Dowiedzieliśmy się również, że wynajmem większych obiektów są również zainteresowane grupy producenckie.

W zależności od sezonu, a raczej ogólnego plonu można się spotkać z przewagą jednego typu ogłoszeń. W tym i w ubiegłym sezonie sadownicy mają możliwość oferowania wynajmu swoich pomieszczeń. Dla kontrastu w 2018 roku więcej było chętnych na wynajęcie chłodni. Jednak wtedy niezwykle trudno było taki wolny obiekt znaleźć. Bezpośredni wpływ na ten mały rynek mają całkowite polskie zbiory jabłek deserowych.

 

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here