Jakość sprzedawanych jabłek to temat podejmowany wielokrotnie. Na przestrzeni lat zmieniła się produkcja i handel. Poprawę jakości na półkach widać, jednak wciąż zdarzają się niechlubne przypadki.
Problemy z jakością jabłek w marketach towarzyszą nam praktycznie od ich powstania. Wynikają one z szeregu przyczyn logistycznych, rzadziej z niskiej jakości dostarczonych jabłek. Największy udział w niskiej jakości jabłek na sklepowych półkach ma także personel sklepów. Kolejna kwestia to sami klienci. Szukanie najodpowiedniejszych owoców często wiąże się z obejrzeniem i przełożeniem kilku czy kilkunastu innych. Mnożąc takie zachowanie przez setki klientów mamy efekt w postaci otartych, obitych czy uszkodzonych jabłek.
Problem ten na przestrzeni ostatnich lat rozwiązano coraz większym udziałem kartonów, w których jabłka są ułożone w jednej warstwie. Obserwując ewolucję opakowań widzimy także coraz więcej jabłek pakowanych w tacki (4 lub 6 sztuk) oraz różnego rodzaju małe, kartonowe opakowania zbiorcze. To również poprawia ogólną jakość jabłek. Blokuje również możliwości wybierania i dotykania ich tak, jak w przypadku tych pakowanych luzem.
Patrząc na zagadnienie z perspektywy lat, ostatnie działania przyczyniły się pozytywny sposób do poprawy jakości jabłek na sklepowych półkach. Podsumowując, z wyjątkiem początku tego sezonu jakość jabłek w marketach nieznacznie się poprawiła na przestrzeni ostatnich lat.
Kolejny dyskusyjny temat to jakość jabłek na rynkach hurtowych. Jednak tu również widać pozytywne zmiany. Niewielkie, ale widoczne. Lata mijają, a “strojenie” skrzynek nadal jest standardem. Z jednej strony to próba maksymalizacji zysku, której i tak nie można usprawiedliwić. Nie ma również niczego dziwnego w fakcie, że kupujący na rynkach hurtowych oczekują jak najniższych cen, również w powodu zróżnicowanej jakości w ramach jednej “klasy”.
Ci sadownicy, którzy najrzetelniej oferują najwyższą jakość dobrze na tym wychodzą. W pierwszej kolejności sprzedają oni swoje owoce. Po drugie częściej zdobywają kontakty na stałe zamówienia czy współpracują z hurtowniami, które działają na rynkach hurtowych.