Jeśli zmniejszy się różnica w cenach, zakłady kupią więcej wiśni na tłoczenie

wiśnie na tłoczenie

Ceny wiśni na mrożenie są satysfakcjonujące. Równocześnie sadownicy oczekują nieco wyższych cen za wiśnie na tłoczenie. Tylko wtedy największe przetwórnie skupią duże ilości surowca w kistenach.

Wiśnie na tłoczenie – najczęściej 3,00 zł/kg

Od środy, obok wiśni na mrożenie, skupowane są wiśnie na tłoczenie. Niemniej na punktach skupu stanowiły one dotychczas bardzo nieduży odsetek. Do produkcji soków i koncentratów trafiały w dużej mierze owoce odrzucone w mroźniach. W efekcie ceny od kilku dni pozostają na tym samym poziomie. Dopiero nieliczni producenci zamierzają rozpocząć mechaniczny zbiór w tym tygodniu.

Zakłady będą zmuszone do podwyżek?

Zawsze jest tak, że niższe plonowanie i niedobory owoców do pewnego stopnia wybaczają nieco niższą jakość. Tak samo jest w tym sezonie. Owoce z mechanicznego zbioru kierowane są do mrożenia i tak będzie w kolejnych dniach, jeśli obserwowana dziś różnica w cenach będzie się utrzymywała (2,40 zł na każdym kilogramie).

Kolejne duże tłocznie rozpoczynają skup i produkcję w środę. Zwiększy to popyt na owoce i w teorii powinno przyczynić się także do wzrostów cen skupu.

Sadownicy przekonują, że jeśli największe przetwórnie będą chciały skupić większe ilości wiśni w kistenach, to zrobią to jedynie dzięki podniesieniu cen. Gdy różnica, tak jak przed rokiem, wyniesie 0,50 zł to wówczas sadownicy zdecydują się na zbiór w kisteny. Jest on znacznie prostszy logistycznie i wygodniejszy.

Fakt, że największe zakłady zaczynają skupować tak tanio, jak to możliwe nie jest nową strategią. Chodzi przecież o tysiące ton surowca, które dają finalnie ogromne sumy pieniędzy. Z drugiej strony, oberwanych sadów wiśniowych przybywa w takim tempie, że strategia „wyczekiwania” zdecydowanie nie jest najlepszą w tym sezonie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here