14 września 2024 to data warta zapamiętania, bo właśnie tego dnia w Grójcu odbędzie się zapowiadany Festiwal Jabłka. Głównym celem wydarzenia jest promowanie regionalnego dobra, z którego słyniemy nie tylko w Polsce, ale i zagranicą – jabłka. Wydarzenie, któremu towarzyszy szereg atrakcji, to także doskonały sposób na integrację całej lokalnej społeczności. Dlaczego każdy sadownik powinien wziąć udział w Festiwalu Jabłka? Zdaniem Doroty Niedbała, sadowniczki, sołtyski Bikówka i Przewodniczącej Rady Miejskiej, która wspiera organizację wydarzenia, to jeden z najlepszych sposobów na promocję jabłek.
Czy zapomnieliśmy, jakim dobrem dysponujemy?
Pęd życia i natłok pracy sprawia, że często zapominamy, jak bardzo wyjątkowy jest region, w którym żyjemy. – Może się wydawać, że te piękne, rumiane jabłka tak bardzo nam, sadownikom, spowszedniały, a przecież wyróżniają się na tle Europy i świata. Mamy tu wyjątkowy klimat i bardzo dobre warunki glebowe do ich uprawy. O ich wyjątkowości decyduje smak i aromat. Ich produkcją zajmują się wielopokoleniowe rodziny. Może dlatego są takie smaczne, bo oprócz witamin i mikroelementów są pełne uczuć, troski, miłości i ciepła rodzinnego. Tu styka i miesza się tradycja z nowoczesnością. Doświadczenie z nauką. To jest chyba klucz do sukcesu jabłka. Ważne, żebyśmy to sobie uświadomili mimo natłoku spraw i pracy. To, że naszą protoplastką była Królowa Bona wiedzą wszyscy sadownicy, dlatego w Grójcu powinno królować jabłko, bo jest to nasza perełka w koronie – mówi p. Dorota.
Region grójecki słynie z jabłek
Pani Dorota pełni również funkcję Przewodniczącej Rady Miejskiej. Jak podkreśla, od kilku lat władze gminne i samorządowe starają się nadać jeszcze większą rangę temu flagowemu produktowi, którego promocja wpisuje się w strategię rozwoju gminy. Jest ono zasobem lokalnym, który determinuje tempo i rozwój całej Gminy Grójec. Toteż gospodarstwa sadownicze odgrywają w niej znaczącą rolę – jest ich około 10 tysięcy. Praca w nich pochłania wiele czasu i energii. Rosnące wymagania konsumentów sprawiają, że sadownicy z roku na rok są coraz bardziej zaangażowani w proces produkcji jabłek. Mimo rosnącego zmechanizowania produkcji maleje ilość czasu wolnego. Bardzo widoczne jest to wiosną, kiedy rusza wegetacja, a także jesienią, podczas zbiorów. Wtedy zaangażowane są całe rodziny. Zatem zwykły brak czasu sprawia, że wielu sadowników rezygnuje z udziału w wydarzeniach dotyczących ich branży.
– Powinniśmy jednak uświadomić sobie, jak wiele dobrego może przynieść nasza mobilizacja i udział w Festiwalu. Pokażemy całej Polsce, że sadownicy rozpoczęli zbiory i są dumni ze swoich jabłek. Wystarczy tylko nasza obecność – podkreśla.
Termin Festiwalu Jabłka nie jest przypadkowy
Festiwal Jabłka nie może jednak odbyć się zimą, kiedy sadownicy mają mniej pracy. To właśnie piękny czas zbiorów, kiedy drzewa oddają swoje plony, a w Gminie Grójec „dojrzewa smak” jest na to najlepszym momentem. – Ten szczególny czas aż prosi się o uświetnienie i piękną oprawę. Liczymy, że naszą obecnością i zaangażowaniem poinformujemy wszystkich konsumentów, że jesteśmy dumni z jabłek, które wyprodukowaliśmy. Festiwal Jabłka jest do tego świetną okazją. Poza tym, zwraca także uwagę mieszkańców miasta, że Gmina Grójec to również tereny wiejskie, które są jej nieodłączną częścią – mówi p. Dorota.
Festiwal Jabłka to wydarzenie dla wszystkich
Festiwal Jabłka to czas integracji i wspólnego świętowania. To wydarzenie dla sadowników, którzy chcą włączyć się w celebrację zbiorów i promocję jabłek. Przede wszystkim warto wziąć udział w Jabłkowej Paradzie, która rozpocznie się o godz. 15:30 przed budynkiem Urzędu Miasta i Gminy w Grójcu. Sadownicy zaprezentują to, co mają najlepsze: jabłka, lokalne produkty: dżemy, nalewki, kompoty, chipsy jabłkowe, a także potrawy z jabłkami serwowane przez Koła Gospodyń Wiejskich. Jednak Festiwal to czas integracji i dlatego będzie oferował wszystko to, co może zaoferować miasto, czyli otoczkę sportowo-rekreacyjną. Jest to bardzo ważna impreza wpisująca się w kalendarz Gminy Grójec, ale przede wszystkim znacząca dla samych sadowników.
– Taki ogólny misz-masz sprawia, że Festiwal Jabłka staje się świętem dla wszystkich. Każdy znajdzie coś dla siebie. W tym roku mamy trzecią edycję festiwalu. Myślę, że z roku na rok będzie się on rozrastał i przyciągał nowych uczestników, kreował nowe pomysły i wyzwania. Atrakcji będzie wiele, to świetny czas na spędzenie czasu z rodziną. Wystarczy nasza obecność – tym pokażemy siłę naszej branży.
Promujmy jabłko wspólnie
Dlaczego powinniśmy pojawić się na Festiwalu? Tutaj musimy przytoczyć wezwanie p. Doroty: