Jestem przeciwnikiem dopłat! Zdecydowany głos sadownika na sejmowej komisji rolnictwa

doplaty do nowych sadów

Nie wszyscy rolnicy chcą dopłat do produkcji. Zdaniem sadownika dochody gospodarstw powinny pochodzić z produkcji, a dopłacać należy do eksportu czy infrastruktury.

Rolnik nie powinien żyć z dopłat!

– Jako młody rolnik/sadownik jestem przeciwnikiem dopłat oraz swego rodzaju rolniczego systemu socjalnego tworzonego przez UE i rządy poszczególnych krajów. Rolnik powinien zarabiać ze swojej produkcji, a nie utrzymywać się z dopłat czy dofinansowań – mówił podczas czwartkowej komisji rolnictwa Maciej Cybulak, sadownik z Powiśla Lubelskiego i członek Związku Sadowników RP.

Podkreślał, że należy stworzyć definicję aktywnego rolnika na poziomie Unii Europejskiej lub kraju i dawać dopłaty tylko tym, którzy rzeczywiście prowadzą produkcję. Co więcej nie powinno dopłacać się do malin czy zbóż w sytuacjach kryzysowych, ale stworzyć dopłaty eksportowe, rozwijać porty i transport.

reklama
PREVAM
reklama

Sadownik stwierdził, że dobrym pomysłem są także dofinansowania do siatek przeciwgradowych, które ochronią uprawy przed coraz bardziej ekstremalnymi zjawiskami atmosferycznymi.

Gasicie pożary. Nie macie ani wizji, ani strategii

– Obecne dopłaty są rozwiązaniem krótkotrwałym i nie ma strategii rozwoju produkcji na dłuższą metę. Gasicie tylko pożary w Brukseli i w kraju – stwierdził zdecydowanie M. Cybulak. Od rolników wymaga się zwiększania dochodowości poprzez zwiększenie produkcji, nowe nasadzenia czy dokupowanie ziemi. Nikt nie premiuje ograniczenia kosztów produkcji.

reklama
Baner PORS2025

Sadownik wyraził także obawy skierowane w kierunku komisarza Janusza Wojciechowskiego o tak zwaną ustawę hiszpańską. Chodzi o ostatnie zapowiedzi wprowadzenia tego typu mechanizmu na poziomie całej UE. W przypadku Polski zachodzi obawa, że markety zamiast kupować w kraju powyżej ustalonej ceny będą w jeszcze większym stopniu importowały owoce spoza UE.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here