Jeszcze większe owoce Konferencji? W Belgii odkryto mutanta odmiany

gruszki

W pewnym belgijskim sadzie odkryto mutanta odmiany Konferencja. Nie został on jeszcze dokładnie przetestowany, ale jest już prawnie chronioną odmianą. 

Mutację Konferencji znalazł w swoim sadzie producent z Belgii. Drzewo charakteryzowało się niezwykle dużymi owocami. Hodowlę kontynuuje szkółkarz z Belgii na obszarze 2 hektarów. Conférence-M” jest już prawnie chronioną odmianą.

Konferencja-M ma szczególne właściwości. Oprócz wyjątkowo dużych owoców wykazuje większą odporność na suszę. Tej doświadczyli latem belgijscy sadownicy. Owoce tytułowego mutanta rosły także w okresie przedłużającej się suszy, co bardzo zaciekawiło zainteresowanych nią producentów i dystrybutorów z Belgii i Holandii.

Belgijski hodowca Jean Moors informuje, że zbiór miał miejsce już 4 sierpnia przy wartości Brix 14 i twardości 7 kG. Odmiana jeszcze nie została dokładnie zbadana i opisana przez naukowców w tamtejszym sadzie doświadczalnym. Niemniej zainteresowanie mutantem jest duże, a jego cechy wydają się obiecujące. 

 

źródło: gfactueel.nl 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here