Kiedy startują największe tłocznie? Ceny wiśni na soki i koncentraty – 06.07.2024

zbiór

Popyt ze strony największych firm przetwarzających wiśnie na soki i koncentraty wpłynie także na rynek wiśni na mrożenie. Kiedy pracę rozpoczynają tłocznie?

Dziś sadownicy zdecydowanie „żyją” zbiorami wiśni. Do środy na punktach skupu można było sprzedać jedynie wiśnie na mrożenie. Jednak na tablicach coraz częściej pojawiała się druga, niższa cena za wiśnie poza wyborem – najczęściej 3,00 zł/kg. Te owoce zostaną przetworzone na sok lub koncentrat wiśniowy.

Kilka zakładów w kraju kupuje i przetwarza wiśnie na soki od środy. Wraz z kolejnymi dniami, dołączają do nich kolejne, większe firmy. Chodzi o logistykę. Jest to spowodowane stopniowo rosnącą podażą i końcem przetwarzania porzeczek czarnych. Zbiory gatunku były w tym roku wyjątkowo niskie.

W poniedziałek wiśnie na tłoczenie zacznie kupować największa firma przetwórcza w kraju. Równocześnie ma ona największy wpływ na kształtowanie się cen zakupu owoców przemysłowych. Ma również największe moce przerobowe. Zatem ewentualne zmiany ceny wiśni na tłoczenie będziemy notowali w przyszłym tygodniu.

Jeśli w przypadku wspomnianej firmy, wyjściowa cena będzie niewiele niższa od obowiązujących cen skupu na mrożenie, to na rynku bez wątpienia zrobi się „ciekawie”. Wówczas mroźnie będą zmuszone do podniesienia cen. Mając na uwadze popyt, taki scenariusz nie jest wykluczony. Zwłaszcza, że w tym sezonie byliśmy świadkami podobnej sytuacji w przypadku czarnych porzeczek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here