Kiedy zbiory Łutówki?

wiśnie łutówka

Kilkanaście dni temu pogoda bardzo sprzyjała szybkiemu dojrzewaniu Łutówki. Producenci szacowali wtedy, że zbiory na niektórych stanowiskach mogą zacząć się w połowie lipca. Teraz pogoda spowolniła dojrzewanie i zbiór z pewnością opóźni się względem wcześniejszych przewidywań.

Sytuacja jest zróżnicowana w zależności od lokalizacji. Na początku lipca sądzono, że zbiory Łutówki mogą zacząć się około 17 lipca, jednak termin ten przesuwa się w czasie z powodu pogody. Niektórzy producenci deklarują początek zbiorów na środek przyszłego tygodnia. Mowa tu o stanowiskach sprzyjających dojrzewaniu. Najczęściej jednak mówi się, zbiory zostaną rozpoczęte na koniec nadchodzącego tygodnia, a także w ostatnim tygodniu lipca.  Ostatecznie zdecyduje o tym pogoda. 

Darmowy numer TMJ - baner corner

Przebieg tegorocznej pogody jest niezwykle dynamiczny. Chociaż wiosną mówiliśmy jeszcze o suszy, dziś w większości rejonów nie narzekamy na brak wody. Obecnie pogoda ustabilizowała się. To z kolei w bardzo korzystny sposób wpływa na wzrost i dojrzewanie wiśni, które najprawdopodobniej będą się charakteryzowały w tym roku bardzo dobrą jakością, o ile pogoda nas jeszcze nie zaskoczy.

Warto zacząć ten temat od kwitnienia, ponieważ plonowanie w największej mierze od niego właśnie zależy. Ze względu na przymrozki, kwitnienie wiśni było bardzo rozciągnięte. Już dwa tygodnie temu sadownicy zwracali uwagę, że Łutówka szybciej niż zwykle zaczęła dojrzewać. Wielu z nich obawiało się, że dojrzewanie będzie nierówne, przez co zbiory wiśni zostaną również wydłużone przez konieczność przerywania. 

Aktualna pogoda, czyli dość chłodna i łagodna aura, jak na najcieplejszy okres lata sprawiła, że wiśnie znacznie zwolniły dojrzewanie i wyrównały się pod tym względem.

W związku z powyższym, tegoroczne owoce najprawdopodobniej będą się charakteryzować dobrymi parametrami dla przetwórstwa. Zarówno dla mrożenia, jak i do tłoczenia. Nieco wydłużony okres wzrostu i dojrzewania, który zawdzięczamy pogodzie, wpływa korzystnie na zawartość cukrów w owocach. Typowe wartości stopni Brix dla wiśni to od 8 do 18 °Bx.

Wiśnie nie powinny pękać w dużym stopniu, jeśli w końcowej fazie pojawiłby się opady deszczu, bo wody w tym roku nie brakowało. Z drugiej strony, niestety, jeśli aura będzie deszczowa, może wystąpić zagrożenie ze strony chorób grzybowych na owocach. W sadach, gdzie ochrona nie była systematyczna podczas kwitnienia już teraz na owocach można zaobserwować oznaki brunatnej zgnilizny. O tym więcej jutro. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here