Kierunki eksportu ukraińskich jabłek

Jabłka w skrzynce

Niższe od ubiegłorocznych zbiory ukraińskich jabłek wyraźnie wpłynęły na ceny tych owoców na rynku wewnętrznym kraju. Osłabiło to zainteresowanie ukraińskich sadowników eksportem. Może to wpłynąć na przyszłe kontakty handlowe w wypracowanych dotychczas relacjach z importerami.

Według specjalistów z Ukraińskiej Asocjacji Warzywno-Owocowej zainteresowanie kupców z krajów Bliskiego Wschodu szukających na Ukrainie jabłek jest o wiele wyższe od ofert sprzedaży. Stabilne ceny jabłek na tamtejszych rynkach (podobne do ubiegłorocznych) nie są specjalnie atrakcyjne dla producentów, gdyż na rynku krajowym jabłka są 2-3 krotnie droższe niż w zeszłym roku. Specjaliści od marketingu przestrzegają przed utratą kanałów zbytu, jakie udało się do tej pory otworzyć dla ukraińskich jabłek.

Wśród importerów jabłek z Ukrainy największymi odbiorcami są Rosja (około 20 tys. ton), Irak i Egipt (po 8,2 tys. ton), Zjednoczone Emiraty Arabskie (3,7 tys. ton), Szwecja (2,2 tys. ton).

Piotr Grel
za: east-fruit.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności