Kogo ominie podatek od deszczu?

podatek deszczu

Jak każdy nowy podatek, również ten budzi wiele kontrowersji i pytań. Analiza wytycznych nowych regulacji wskazuje, że danina ominie zdecydowaną większość sadowników. Niestety, sprawa wygląda zupełnie inaczej z punktu widzenia grup producenckich.

Pierwsze informacje o „podatku deszczowym” pojawiły się w mediach w sierpniu bieżącego roku. Zdaniem samorządowców i ekonomistów, planowany podatek nie ma na celu walki z suszą, a ma jedynie służyć załataniu dziury budżetowej.

Dotychczas opłata ta dotyczyła wyłącznie nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 metrów kwadratowych na której przestrzeń zabetonowana przekraczała 70 procent powierzchni.

Planowane zmiany zmniejsza te wytyczne i „podatek od deszczu” zapłaci każdy właściciel nieruchomości powyżej 600 metrów kwadratowych, a powierzchnia zabetonowana będzie przekraczała 50 procent powierzchni bez względu na rodzaj zabudowy. W związku z tym jest szansa, że większość właścicieli domów jednorodzinnych nie zapłaci nowego podatku.

Warunek zabudowy 50% działki sprawia, że podatek nie będzie również dotyczył zdecydowanej większości sadowników. Posiadając działkę o przykładowych 10 hektarach powierzchni, aby spełnić warunek konieczny wyliczania podatku musielibyśmy mieć pod dachem i kostką brukową ponad 5 hektarów powierzchni co jest przypadkiem wręcz nierealnym. Inaczej sprawa wygląda, gdy sadownik ma nieruchomości i podwórko na przedmieściach, bądź w mieście na stosunkowo małej działce. Wówczas może spełnić wytyczne nowego podatku.

Wszystko wskazuje na to, że podatek dotknąłby również grupy producenckie. Wiele z nich zbudowanych jest na małych działkach w stosunku do zadaszonej powierzchni jak również powierzchni kostki brukowej. W przypadku wielu podmiotów warunek zabudowy ponad 50% zapewne będzie spełniony. Wówczas roczne opłaty idą w dziesiątki tysięcy złotych.

Podatek ma również występować w trzech stawkach:

  1. 1,50 zł   za 1 m2 na rok– w przypadku działki bez urządzeń do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem
  2. 0,90 zł za 1 m2 na rok– w przypadku działki z urządzeniami do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych o pojemności do 10% odpływu rocznego z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem
  3. 0,45 zł na 1 m2 na rok– z urządzeniami do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych o pojemności od 10 do 30% odpływu rocznego z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here