Skupy zasypane, a surowca nie ma gdzie sprzedać. Winne są równoczesne awarie, niedziałające zakłady czy kolejna domniemana zmowa przetwórców? Warto podkreślić, że powyższe problemy są następstwem nieco mniejszej podaży w ostatnim czasie.
Obecnie spotkamy się z punktami skupu, gdzie nie są w ogóle przyjmowane jabłka przemysłowe. Powód? Brak zbytu. W zależności od firmy czas wstrzymania zakupu jest różny. Przed wybranymi skupami ustawiają się długie kolejki, zostawiane są przyczepy z jabłkami, a tabor firmy jest zasypany. Większość firm pośredniczących w handlu funkcjonuje normalnie. Niemniej opisana sytuacja wpływa na całą branżę w zdecydowanie negatywny sposób.
Przedsiębiorcy zajmujący się pośrednictwem informują nas, że handel w ostatnim czasie przebiegał dość płynnie. Potocznie mówiono, że na zakładach się „przeluźniło”, co oznaczało spadek podaży surowca. Obecnie jednak po raz kolejny produkcja jest wstrzymywana przez liczne awarie, które znowu mają miejsce w podobnym czasie w zakładach oddalonych od siebie o wiele kilometrów.
Zdaniem naszych rozmówców to, co się dzieje na rynku nie jest przypadkowe. Branża przetwórcza miałaby w ten sposób doprowadzić do spadków cen, żeby pogorszyć nastroje wśród sadowników, a tym samym przyspieszyć działania rządu mające na celu wsparcie branży.
Nie bez znaczenia pozostaje fakt zakładów przetwórczych, które nie przetwarzają surowca. Chodzi tu o dwa zakłady firmy T.B. Fruit w Annopolu i Dwikozach. To razem około 1500 ton na dobę. W tym sezonie bez wątpienia mamy większą podaż jabłek przemysłowych, która jest kierowana do mniejszej liczby zakładów przetwórczych.
Ceny nie zmieniają się. Jabłka przemysłowe skupowane są po 0,32 – 0,34 zł/kg. Za większe ilości sadownicy otrzymują 0,35 – 0,36 zł/kg. Spotkamy się z jeszcze nieco wyższymi stawkami rzędu 0,38 zł/kg za „suchy przemysł” z twardych odmian, a dokładnie z Glostera i Idareda.