Kolejne podwyżki cen wiśni na skupach. Aktualne ceny – 7 lipca 2024

wiśnie auto

Jeśli chodzi o ceny wiśni na skupach to stawki systematycznie rosną. W tym tygodniu ruszają największe tłocznie, a popyt z ich strony ukształtuje cały rynek.

W piątek i w sobotę na punktach skupu zagościły nowe stawki na poziomie 5,40 zł/kg. Wiśnie na tłocznie kupowane są od środy po 3,00 zł/kg. Od początku skupu obserwujemy trend wzrostowy. Sezon rozpoczął się od poziomu 4,00 zł/kg; więc mówimy już o ponad 30%-owym wzroście.

W pamiętnym, przymrozkowym sezonie 2017, ceny skupu osiągnęły maksymalny poziom 5,80 zł/kg i lokalnie, pod koniec zbiorów 6,00 zł/kg. Wówczas plon z hektara często nie przekraczał zaledwie jednej tony. Być może w tym sezonie padną nowe rekordy. Biorąc po uwagę inflację, nie powinno to być problemem.

Wiele zależeć będzie od polityki zakupowej największych firm w rozpoczynającym się tygodniu. Rozpoczynają one przetwarzanie wiśni na soki i koncentraty w poniedziałek i w środę. Jeśli podbiją stawki za wiśnie na tłoczenie to mroźnie zostaną zmuszone do podwyżek. Jeśli natomiast pozostaną przy zakupach poniżej 4,00 zł/kg to prawdopodobnie obserwowana sytuacja ustabilizuje się do końca zbiorów z delikatnym trendem wzrostowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here